Na Kubánskej noci sa bude tancovať na autentické rytmy Latinskej Ameriky
kulturmarket
kulturmarket

Na Kubánskej noci sa bude tancovať na autentické rytmy Latinskej Ameriky

V sobotu 21. januára prinesie Kubánska noc do KC Dunaj pestrý výber štýlov od salsy, cez latinojazz, cha-cha, bachatu až po timbu a bolero.

— Foto: kulturmarket

Nespútané rytmy ako more za búrky, ktoré zahrejú lepšie než ten najlepší kubánsky rum. V sobotu 21. januára prinesie Kubánska noc do KC Dunaj pestrý výber štýlov od salsy, cez latinojazz, cha-cha, bachatu až po timbu a bolero. O autentické rytmy sa podelí kubánska kapela La Descarga Salsa Orchestra a DJi Chingy a Ille.

Vaša kapela sa zameriava najmä na salsu. Prečo?

La Descarga Salsa Orchestra: Ako kapela sme začali pred štyrmi rokmi vďaka iniciatíve nášho lídra Javiera Marroquin. On prišiel z Peru so zámerom vytvoriť jediný orchester v Českej republike, ktorý sa zameriava predovšetkým na klasickú salsu.

Na čo v rámci tohto hudobného štýlu sa zameriavate?

La Descarga Salsa Orchestra: Hráme prevažne klasickú salsu, ktorá je tiež známa ako salsa dura a ktorá mala svoje najväčšie hity v 70. a na začiatku 80. rokov. Hráme covery piesní od najväčších mien v histórii salsy, akými sú Oscar de Leon, El Gran Combo, Joe Arroyo, Ruben Blades či Willie Colon.

Ako sa menila salsa v priebehu rokov?

La Descarga Salsa Orchestra: Klasická salsa vznikla pôvodne pod vplyvom cuban son, počas neskorých 60. rokov. Prisťahovalci z Puerto Rica žijúci v New Yorku upravili štruktúru pôvodného son, pridali niektoré štýly ako mambu či cha cha a tiež ďalšie základné nástroje ako trombón alebo elektrickú basu. Tento druh salsy sa vyvinul počas 70. a 80. rokov a dával solídny základ umelcom ako La Fania All Stars, Willy Colon, Héctor Lavoe, Ruben Blades či Joe Arroyo. La Descarga sa zameriava predovšetkým na toto obdobie. Počas 90. rokov sa salsa zmenila hlavne na romantickú. V tomto období sa zrodili skvelí muzikanti ako Marc Anthony, Jerry Rivera, Frankie Ruiz alebo Eddie Santiago. Aj v tomto storočí má salsa svoj základ a veľa skupín nasleduje tie predchádzajúce. V poslednom období sa navyše spája salsa aj s inými štýlmi ako reggaeton alebo merengue.

Dokážu sa tunajší ľudia uvoľniť a prepadnúť latinskoamerickým rytmom?

La Descarga Salsa Orchestra: S rokmi určite došlo k väčšiemu prijatiu tejto hudby. Nielen, že môžeme častejšie vidieť školy salsy či kluby a rôzne akcie zameranú na túto hudbu, ale Slováci aj Česi ukazujú úžasné tanečné schopnosti. Zvyčajne od nich počujeme, že je to pre nich uvoľňujúce a dokonca to berú ako športovú aktivitu.

Čo chystáte pre návštevníkov Kubánskej noci?

La Descarga Salsa Orchestra: Prinesieme klasickú salsu v takej podobe, v akej ju nájdete v Latinskej Amerike.

La Descarga Salsa Orchestra (CZ)

je odpoveďou na rastúci záujem o horúcu hudbu Latinskej Ameriky. Meno tejto medzinárodnej skupiny špecializujúcej sa najmä na salsu znamená v preklade “náhly výboj energie”. a práve takéto energické impulzy prinesie aj na naše pódium. Tešiť sa môžeme na koncert, ktorý ponúkne nielen autentický zážitok a pravú latino párty, ale aj zaujímavú sondu do histórie salsy. Výber tejto kapely siaha od najstarších klasík až k hitom súčasnej hudobnej scény.

DJ Chingy

tento DJ a začínajúci producent sa na slovenskej scéne uchytil veľmi rýchlo, a dnes ho volajú aj za hranice. Chingy si zahral napríklad so známym španielskym producentom a DJom Sak Noel či slovenskými interpretmi ako Rytmus, Igor Kmeťo ml. alebo Čistychov. V tento večer sa nám ale predstaví ako milovník Kuby a jej chytľavej hudby.

DJ Ille (CZ)

je známy brnenský DJ a lektor. Jeho obľúbeným žánrom je kubánska salsa, timba a bachata. Ako tanečník sa vždy snaží o dokonalý súlad medzi hudbou a tancom, preto na akciách hrá tak, aby tancoval každý, bez rozdielu výkonnosti a talentu. Predsa nikto nebude sedieť v kúte.

21. 1. (sobota)

Štart: 21:00 hod.

Vstup: 7€

Event: fb.com/events/1231953570226693

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…