Mikuláš Kopernik zastavil Slnko a pohol Zemou
SITA
SITA

Mikuláš Kopernik zastavil Slnko a pohol Zemou

Google si v utorok pripomína 540. výročie narodenie významného astronóma Mikuláša Kopernika, otca myšlienky heliocentrického usporiadania slnečnej sústavy.

BRATISLAVA 19. februára - "Zastavil Slnko a pohol Zemou - Solis stator, Terrae motor". Reč je o významnom učencovi Mikulášovi Kopernikovi. Poľský vedec je otcom myšlienky heliocentrického usporiadania slnečnej sústavy. Jeden z najvýznamnejších astronómov histórie zmenil chápanie planét a Slnka vo vesmíre.

Na zákalde pozorovania oblohy dedukoval, že centrom slnečnej sústavy nie je Zem, ale Slnko a planéty vrátane Zeme obiehajú okolo neho po kruhových dráhach. Kopernik takisto tvrdil, že naša planéta sa otočí raz za deň okolo svojej osi a raz za rok okolo Slnka.

Svoje poznatky o základných princípoch heliocentrickej sústavy zvečnil v astronomickom diele Commentariolus (1507-1515), dielo však bolo vydané až koncom 19. storočia. V roku 1543 uzrela svetlo sveta slávna Kopernikova kniha De revolutionibus orbium coelestium. V nej popísal heliocentrický model. Dielo bolo publikované tesne pred jeho smrťou 24. mája 1543 v Nemecku.

Myšlienky zhmotnené v matematických vzorcoch pochovali tak 1500 rokov starú a mylnú Ptolemaiovu geocentrickú sústavu.

Pochovaný ako hrdina až po stovkách rokoch po smrti

Kopernik sa narodil 19. februára 1473 v poľskom Torune v Poľsku v rodine obchodníkov a úradníkov. Za vzdelanie vďačil svojmu strýkovi. V roku 1491 začal študovať na univerzite v Krakove, po štyroch rokoch pokračoval v Taliansku na univerzite medicíny a práva. Lásku k vesmíru v ňom podporoval profesor matematiky.

Narodenie slávneho muža, ktorý vynikal v medicíne, práve, ekonómii, matematike, jazykovede i ako rímskokatolícky duchovný si pripomína aj Google. Narodil sa presne pred 540. rokmi

Kopernika, ktorý zomrel 24. mája 1543, pochovali v neoznačenom hrobe vo fromborskej katedrále. Odborníci po jeho pozostatkoch začali pátrať v roku 2004, o rok neskôr sa im podarilo nájsť lebku a kosti 70-ročného muža, práve toľkých rokov sa dožil Kopernik.

DNA zo zubov a kostí bola zhodná s vlasmi, ktoré sa našli v jeho knihách. Dôkazom identity má byť tiež počítačová rekonštrukcia jeho tváre vytvorená odborníkmi z Varšavy.

Po takmer 470 rokoch 22. mája 2010 ho znova pochovali duchovní vo Fromborku. Kopernika, ktorého katolícka cirkev v 16. storočí označila za kacíra, "odprevadili na odpočinok ako hrdinu". Ceremoniál viedol pápežský nuncius a poľský prímas Jozef Kowalczyk.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…