Prekvapení ornitológovia: Na Slovensku zaznamenali nové druhy vtákov. Čo ich sem láka?
TASR
TASR

Prekvapení ornitológovia: Na Slovensku zaznamenali nové druhy vtákov. Čo ich sem láka?

Zoznam vtákov Slovenska rozšírila ako posledná čajka orlia, ktorej najbližšie hniezdisko sa nachádza na pobreží Čierneho mora.

Na ilustračnej snímke stehlíky čížavé a glezg hrubozobý (vľavo) pri kŕmidle. V Prievidzi 6. februára 2016. — Foto: TASR/Pavol Remiaš

Bratislava 3. januára (TASR) - Ornitológovia vlani na Slovensku zaznamenali štyri nové druhy vtákov. "V troch prípadoch išlo o druhy, ktorých domovom je najmä Ázia a ich zastihnutie súvisí s východným prúdením, ktoré nás sprevádzalo počas jesene. Ako prvý sa o slovo prihlásil bradáň žltohlavý menom Adonis," hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Adonisa vypustili v roku 2014 vo francúzskych Alpách v rámci programu na zvýšenie populácie druhu. Od júna 2016 ho bolo možné s malými prestávkami sledovať viac ako mesiac v Tatrách. "Dôvodom pre jeho výskyt na našom území je možno jeho český pôvod – vyliahol sa v ZOO Ostrava. Dohľadaný bol na základe signálu z vysielačky, ktorými sú vybavené všetky vypúšťané jedince," priblížil Slobodník.

Ďalšie dva druhy do zoznamu pribudli na prelome septembra a októbra, našli sa vďaka odchytom za účelom ich označenia krúžkom. "Strnádka malá rovnako aj kolibkárik dlhochvostý sú menšími druhmi spevavcov, ktoré by sme len veľmi ťažko s istotou identifikovali pozorovaním v prírode. Domovom kolibkárika je stredná a východná Ázia, strnádka malá obýva severnú Európu aj Áziu. Oba druhy však zimujú v juhovýchodnej Ázii, takže ich výskyt je o to zaujímavejší," povedal Slobodník.

Zoznam vtákov Slovenska rozšírila ako posledná čajka orlia, ktorej najbližšie hniezdisko sa nachádza na pobreží Čierneho mora. "Tento druh bol pozorovaný v prvej polovici novembra pri Trnave," priblížil Slobodník. Počet zaznamenaných druhov sa tak na Slovensku rozšíril na vyše 360.

"Okrem toho, že niektoré druhy boli pozorované prvýkrát, venujeme veľa energie pre záchranu niektorých kriticky ohrozených druhov, aby sa nestalo, že budú u nás videné poslednýkrát," poukázala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Do tejto skupiny patrí i sokol červenonohý. Ten vlani vyviedol rekordný počet mláďat. "Päť hniezdiacich párov vyviedlo tento rok až 19 mláďat, čo je najúspešnejšie hniezdenie u nás od roku 2005," doplnila.

Z dôvodu ochrany vtákov pred nárazom do elektrických vedení, energetické spoločnosti začali vlani v rámci projektu LIFE Energia s umiestňovaním špeciálnych prvkov. "Je to nesmierne dôležité opatrenie. V priebehu nasledujúcich troch rokov pribudne viac ako 8000 prvkov, ktoré ochránia vyše 600 vtákov každý rok," zhrnula Deutschová.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…