Prekvapení ornitológovia: Na Slovensku zaznamenali nové druhy vtákov. Čo ich sem láka?
TASR
TASR

Prekvapení ornitológovia: Na Slovensku zaznamenali nové druhy vtákov. Čo ich sem láka?

Zoznam vtákov Slovenska rozšírila ako posledná čajka orlia, ktorej najbližšie hniezdisko sa nachádza na pobreží Čierneho mora.

Na ilustračnej snímke stehlíky čížavé a glezg hrubozobý (vľavo) pri kŕmidle. V Prievidzi 6. februára 2016. — Foto: TASR/Pavol Remiaš

Bratislava 3. januára (TASR) - Ornitológovia vlani na Slovensku zaznamenali štyri nové druhy vtákov. "V troch prípadoch išlo o druhy, ktorých domovom je najmä Ázia a ich zastihnutie súvisí s východným prúdením, ktoré nás sprevádzalo počas jesene. Ako prvý sa o slovo prihlásil bradáň žltohlavý menom Adonis," hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Adonisa vypustili v roku 2014 vo francúzskych Alpách v rámci programu na zvýšenie populácie druhu. Od júna 2016 ho bolo možné s malými prestávkami sledovať viac ako mesiac v Tatrách. "Dôvodom pre jeho výskyt na našom území je možno jeho český pôvod – vyliahol sa v ZOO Ostrava. Dohľadaný bol na základe signálu z vysielačky, ktorými sú vybavené všetky vypúšťané jedince," priblížil Slobodník.

Ďalšie dva druhy do zoznamu pribudli na prelome septembra a októbra, našli sa vďaka odchytom za účelom ich označenia krúžkom. "Strnádka malá rovnako aj kolibkárik dlhochvostý sú menšími druhmi spevavcov, ktoré by sme len veľmi ťažko s istotou identifikovali pozorovaním v prírode. Domovom kolibkárika je stredná a východná Ázia, strnádka malá obýva severnú Európu aj Áziu. Oba druhy však zimujú v juhovýchodnej Ázii, takže ich výskyt je o to zaujímavejší," povedal Slobodník.

Zoznam vtákov Slovenska rozšírila ako posledná čajka orlia, ktorej najbližšie hniezdisko sa nachádza na pobreží Čierneho mora. "Tento druh bol pozorovaný v prvej polovici novembra pri Trnave," priblížil Slobodník. Počet zaznamenaných druhov sa tak na Slovensku rozšíril na vyše 360.

"Okrem toho, že niektoré druhy boli pozorované prvýkrát, venujeme veľa energie pre záchranu niektorých kriticky ohrozených druhov, aby sa nestalo, že budú u nás videné poslednýkrát," poukázala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Do tejto skupiny patrí i sokol červenonohý. Ten vlani vyviedol rekordný počet mláďat. "Päť hniezdiacich párov vyviedlo tento rok až 19 mláďat, čo je najúspešnejšie hniezdenie u nás od roku 2005," doplnila.

Z dôvodu ochrany vtákov pred nárazom do elektrických vedení, energetické spoločnosti začali vlani v rámci projektu LIFE Energia s umiestňovaním špeciálnych prvkov. "Je to nesmierne dôležité opatrenie. V priebehu nasledujúcich troch rokov pribudne viac ako 8000 prvkov, ktoré ochránia vyše 600 vtákov každý rok," zhrnula Deutschová.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…