Biatlonistka Gereková zažiarila na MS, predbehla Kuzminovú
SITA
SITA

Biatlonistka Gereková zažiarila na MS, predbehla Kuzminovú

Titul majsterky sveta si v pretekoch s hromadným štartom vybojovala Darja Domračevová, Nórka Tora Bergerová prekonala rekord.

NOVÉ MESTO NA MORAVE 17. februára - Víťazkou nedeľňajších pretekov žien na 12,5 km s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v biatlone v Novom Meste na Morave sa stala 26-ročná Bieloruska Darja Domračevová.

Striebro si vybojovala obhajkyňa titulu z minuloročného šampionátu v nemeckom Ruhpoldingu Nórka Tora Bergerová, z bronzu sa prekvapujúco tešila Poľka Monika Hojniszová.

Z dvojice Sloveniek v 30-člennom štartovom poli bola lepšia Janka Gereková, ktorá skončila desiata, Anastasia Kuzminová finišovala na 15. pozícii.

Domračevová sa po nevýrazných výkonoch v predchádzajúcich pretekoch akoby zobudila a opäť sa rozpamätala na svoje dobré časy.

Vynikajúco bežala, na štyroch streleckých položkách netrafila iba dva terčíky - na prvej a potom až na poslednej.

V cieľovej rovinke už vypustila, zdravila divákov, tešila sa zo svojho druhého titulu majsterky sveta v kariére, celkovo získala už šiesty vzácny kov zo svetových šampionátov.

Rekordérka Bergerová

Nórka Bergerová pridala do svojej zbierky vo Vysočina arene šieste pódiové umiestnenie. So štyrmi zlatými a dvoma striebornými medailami je absolútnou historickou rekordérkou jednotlivých majstrovstiev sveta. Rovnako ako Domračevová si k bežeckej trati pridala aj dva trestné okruhy.

Dvadsaťjedenročná Hojniszová dosiahla bronzovým umiestnením svoj absolútny životný úspech. Doteraz nikdy nebola ani v desiatke najlepších, tentoraz vystúpila až na medailový stupeň.

Jej jediné strelecké zaváhanie prišlo na tretej streleckej položke.

Janka Gereková začala veľmi dobre a po stopercentne zvládnutej úvodnej streľbe v ľahu atakovala medailové pozície. Na druhej ležke jej však ušiel jeden výstrel a začala sa prepadávať v štartovom poli. Stále sa však držala v elitnej desiatke.

Po prvej streľbe v stoji, keď opäť musela ísť aj na jeden trestný okruh, na chvíľu z Top 10 vypadla, ale vďaka kvalitnému bežeckému výkonu sa veľmi rýchlo prepracovala na ôsmu priečku.

Aj po poslednej streľbe si odbehla 150 m dlhý trestný okruh, ale zostala v desiatke. Na tejto pozícii potom aj prešla cieľom o 1:17,7 min neskôr ako víťazka. V porovnaní s vlaňajškom sa zlepšila o jednu priečku.

Kuzminovej problémy so streľbou

Anastasia Kuzminová mala od začiatku už takmer tradičné problémy so streľbou.

Po prvej položke absolvovala jeden trestný okruh, po druhej dva, po tretej už štvrtý a až záverečnú zvládla bez chyby. Vtedy jej však už odchádzali sily a konečné 15. miesto je reálnym odrazom jej výkonu. Za Domračevovou zaostala o rovné dve minúty.

"Desiate miesto Janky je veľmi kvalitným výsledkom. Škoda toho posledného výstrelu v druhej ležke. Keby nemusela ísť na trestný okruh, udržala by sa v čelnej skupine a bojovala o piate - šieste miesto. Skončila v elitnej desiatke, potvrdila, že už aj ona patrí do svetovej špičky. Som s jej vystúpením - a nielen v týchto pretekoch - veľmi spokojný. Nasťa nemala svoj deň. So štyrmi trestnými okruhmi nemôže pomýšľať na dobrý výsledok. Nešlo jej to ani bežecky, je to škoda, mala na medailu,“ komentoval záverečné vystúpenie slovenských reprezentantiek vedúci tímu Milan Gašperčík.

Tora Bergerová je naďalej suverénnou líderkou celkovej klasifikácie SP a smeruje k zisku hlavnej trofeje. Na druhé miesto sa vrátila Domračevová, tá však zaostáva o priepastných 283 bodov, v hre do konca sezóny zostáva ešte 480 bodov. Slovenky si udržali svoje pozície. Kuzminová je trinásta, Gereková dvadsiata.

Najväčšej hviezde MS v Novom Meste na Morave Bergerovej patrí aj červené štartové číslo vedúcej biatlonistky v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý krištáľový glóbus). Kuzminová v tomto rebríčku uzatvára desiatku najlepších, Gereková je sedemnásta.

Výsledky - preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom - Nové mesto na Morave - nedeľa:

1. Darja Domračevová (Biel.) 35:54,5 min (2 trestné okruhy), 2. Tora Bergerová (Nór.) +8,7 s (2), 3. Monika Hojniszová (Poľ.) +27,6 (1), 4. Vita Semerenková (Ukr.) +46,6 (2), 5. Oľga Zajcevová (Rus.) +52,1 (2), 6. Miriam Gössnerová (Nem.) +52,1 (4), ... 10. Janka Gereková +1:17,7 (3), 15. Anastasia Kuzminová (obe SR) +2:00,0 (4)

Poradie vo SP po osemnástich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 889 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 606, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 600, 4. Olena Pidrušná (Ukr.) 591, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 586, 6. Miriam Gössnerová (Nem.) 573, ... 13. Anastasia Kuzminová 458, 20. Janka Gereková 333, 85. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom po troch z piatich naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 174 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 134, 3. Oľga Zajcevová (Rus.) 131, 4. Miriam Gössnerová (Nem.) 126, 5. Teja Gregorinová (Slovin.) 112, 6. Vita Semerenková (Ukr.) 107 ... 10. Anastasia Kuzminová 86, 17. Janka Gereková (obe SR) 65

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…