Zlatého medveďa na Berlinale získal film Pozitia copilului
SITA
SITA

Zlatého medveďa na Berlinale získal film Pozitia copilului

Rumunská dráma režiséra Calina Petra Netzera rozpráva príbeh o vzťahu dominantnej matky Cornelie, ktorá chce využiť svoje postavenie na to, aby dostala z väzenia svojho syna.

BRATISLAVA 17. februára - Zlatého medveďa pre najlepší film získala na 63. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Berlíne rumunská snímka Pozitia copilului (Child\'s Pose).

Rozhodla o tom porota vedená režisérom Kar-wai Wongom. Dráma režiséra Calina Petra Netzera rozpráva príbeh o vzťahu dominantnej matky Cornelie, ktorá chce využiť svoje postavenie na to, aby dostala z väzenia svojho syna.

Matku vo filme stvárnila 63-ročná herečka Luminita Gheorghiu, ktorá si zahrala aj v dráme 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni (2007) režiséra Cristiana Mungia ocenenej Zlatou palmou na festivale v Cannes.

"Som stále šokovaný. Stále som sa nedokázal zobudiť do tejto novej reality. Myslím si, že potrvá ešte niekoľko dní, kým to celé vstrebem," povedal po prevzatí ocenenia režisér Netzer.

Sobotňajší ceremoniál uzavrel 11 dní trvajúci festival, na ktorom premietli stovky filmov a ktorý navštívili také hviezdy ako Matt Damon, Nicolas Cage, Anne Hathaway, Jude Law alebo Catherine Deneuve.

Jediným filmom, ktorý si z tohtoročného Berlinale odniesol viac ako jedno ocenenie, je dokudráma Epizoda u životu berača željeza bosnianskeho režiséra Danisa Tanovića. Snímka vyniesla Strieborného medveďa hercovi Nazifovi Mujićovi a samotný film získal Veľkú cenu poroty. Mimochodom, Tanović, ktorý má na konte Oscara za film Zem nikoho (2001), túto snímku nakrútil len za 30-tisíc eur.

Najlepším režisérom sa na Berlinale stal Američan David Gordon Green zásluhou filmu Prince Avalanche, v ktorom si zahrali Paul Rudd a Emile Hirsch. Autorom najlepšieho scenára je dvojica Jafar Panahi a Kambozija Partovi, ocenili ich za scenár k snímke Pardé. Najlepšou herečkou tohtoročného Berlinale sa stala Paulina García, ktorá stvárnila titulnú úlohu v čilskej snímke Gloria. Strieborného medveďa za výnimočný umelecký prínos dostal kazašský filmár Aziz Žambakjev, ktorý zaujal snímkou Uroki garmonii.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…