Dobré noviny
Múzeum holokaustu v Seredi navštívilo už vyše 11.400 ľudí
TASR
TASR

Múzeum holokaustu v Seredi navštívilo už vyše 11.400 ľudí

Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko (v popredí vpravo) a predseda parlamentu Nórskeho kráľovstva Olemic Thommessen (vľavo) počas návštevy Múzea holokaustu v Seredi 2. júna 2016.
Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko (v popredí vpravo) a predseda parlamentu Nórskeho kráľovstva Olemic Thommessen (vľavo) počas návštevy Múzea holokaustu v Seredi 2. júna 2016. — Foto: TASR - Henrich Mišovič

Súčasťou múzea je aj vzdelávacie stredisko - Barak č.5, ktoré hostilo v tomto roku viaceré kultúrne podujatia, vzdelávacie semináre a diskusie s preživšími.

Sereď 28. decembra (TASR) - Od otvorenia Múzea holokaustu v Seredi v januári 2016 prešlo doteraz jeho bránami viac ako 11.400 návštevníkov. Podstatnú časť tvorili žiaci a študenti škôl, ktorí okrem prehliadky absolvovali jeho vzdelávacie programy.

Múzeum vzniklo v autentických priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora, každá jeho expozícia sa venuje špecifickej problematike holokaustu. Barak č.1 približuje riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938-1945, expozícia Baraku č.4 je venovaná zavraždeným Židom zo Slovenska, zobrazuje hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory. Posledná časť je venovaná tým, ktorí počas vojny Židov zachraňovali a bolo im udelené vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi. TASR o tom informoval Matej Beránek z Múzea holokaustu.

Súčasťou múzea je aj vzdelávacie stredisko - Barak č.5, ktoré hostilo v tomto roku viaceré kultúrne podujatia, vzdelávacie semináre a diskusie s preživšími. "Pre základné, stredné, vysoké školy, vojakov či členov Zväzu protifašistických bojovníkov poskytlo viac ako 180 prednášok," uviedol Beránek. Medzi dôležité aktivity múzeum radí diskusie s preživšími. Študenti si mohli vypočuť životné príbehy Gabriely Karin, Roberta Gemindera, Chavy Schelach, Evy Hod Kohnovej, Alžbety Schickovej a Jána Hanáka. "Besedy s preživšími sú veľmi hodnotné a nápomocné vo vzdelávacom procese, pretože približujú mladým historické udalosti prostredníctvom ich vlastných zážitkov," dodal Beránek.

Jednou z aktivít bol i medzinárodný seminár na zvyšovanie kvalifikácie v oblasti základných práv, občianstva a poučenia sa z holokaustu. "Zúčastnili sa na ňom štátni úradníci a vzdelávatelia v oblasti základných ľudských práv zo všetkých 28 členských krajín Európskej únie a z Izraela. Konal sa v spolupráci s Pamätníkom Jad Vašem v Jeruzaleme, Agentúrou Európskej únie pre základné práva so sídlom vo Viedni a ministerstvom zahraničných vecí pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie," informoval Beránek.

Už ste čítali?