Slovenskí biatlonisti skončili v štafete na MS v Top 10
SITA
SITA

Slovenskí biatlonisti skončili v štafete na MS v Top 10

Biatlonovú štafetu na majstrovstvách sveta v biatlone suverénnym spôsobom vyhrali Nóri.

NOVÉ MESTO NA MORAVE 16. februára - V sobotňajších pretekoch mužských štafiet na 4x7,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone v Novom Meste na Morave suverénnym spôsobom zvíťazili Nóri v zostave Ole Einar Björndalen, Henrik L´Abee Lund, Tarjei Bö a Emil Hegle Svendsen.

Striebro si vybojovali Francúzi, v dueli oň zdolali Nemcov, ktorí si vybojovali bronz. Slováci Dušan Šimočko, Pavol Hurajt, Matej Kazár a Miroslav Matiaško finišovali na 10. mieste, za víťaznými Nórmi zaostali o takmer tri a pol minúty.

Prvý úsek bol tradične malou šachovou partiou, favoriti sa vzájomne strážili, čakali na chybu súperov.

Takmer ideálne poveternostné podmienky nespôsobovali žiadne problémy na strelnici, pole sa netrhalo. Dušan Šimočko, ktorý rozbiehal slovenskú štafetu, potreboval iba jeden rezervný náboj na streľbe v ľahu, odovzdával Pavlovi Hurajtovi na 13. pozícii s 52-sekundovým odstupom za čelom peletónu.

Na začiatku druhého úseku sa sformovala na čele päťčlenná skupinka, v ktorej boli Nemci, Rakúšania, Nóri, Rusi a domáci Česi. Pred najbližšími prenasledovateľmi si veľmi rýchlo vypracovali asi 20-sekundový náskok.

Na ležke vypadol z tejto partie Ondřej Moravec, ktorý sa zdržal dvoma dobíjaniami. Po stojke zostali na čele už iba Nóri s Nemcami. Hurajt potreboval v ľahu jeden a v stoji až dva rezervné náboje. Jeho odstup za najlepšími sa síce neustále zväčšoval, ale posunul sa o priečku vyššie, odovzdával ako dvanásty.

Nóri s Nemcami zacítili šancu, snažili sa ujsť zvyšku poľa, ale vynikajúco bežiaci Rus Jevgenij Garaničev sa k nim dotiahol ešte pred prvou streľbou na treťom úseku. Nór Tarjei Bö na nej na rozdiel od ďalších dvoch spolubežcov musel dobíjať, ale čoskoro už opäť bol spolu s nimi v líderskom triu. Stojku zvládol najlepšie Bö, o osem sekúnd za ním vybiehal zo strelnice Nemec Arnd Peiffer, Garaničev trafil ôsmimi nábojmi iba tri terčíky a musel ísť na dva trestné okruhy.

Na tretiu pozíciu sa v tom momente dostali Rakúšania. Bö nasadil vo svojom poslednom kole strhujúce tempo a odovzdával už o 16,6 sekundy skôr ako v tom čase na druhej pozícii bežiaci Nemci. Slovák Matej Kazár potvrdil svoju skvelú bežeckú fazónu. Na ležke dobíjal dvakrát, na stojke raz, ale finišmanovi Miroslavovi Matiaškovi odovzdával ako siedmy.

Do posledného miestečka vypredaná Vysočina arena videla na záver famózny výkon Nóra Emila Hegleho Svendsena, ktorý s obrovským náskokom priviedol svoj tím k štvrtému štafetovému triumfu na MS v rade.

Björndalen, ktorý rozbiehal štafetu "Vikingov", získal svoju devätnástu zlatú medailu v kariére, Svendsen jedenástu, z toho už štvrtú na týchto MS.

Strieborní Francúzi Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf, Martin Fourcade zaostali o 1:12,8 min, bronzoví Nemci v zostave Simon Schemp, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Erik Lesser boli o ďalších šesť sekúnd pomalší.

Miroslav Matiaško síce bežecky nebol oslnivý, ale kompenzoval to presnou streľbou. Na oboch položkách raz dobíjal, do cieľa prišiel o 3:27,8 min neskôr ako víťazný Svendsen na 10. pozícii, čo je o dve priečky lepšie ako vlani na šampionáte v nemeckom Ruhpoldingu. "Naším cieľom bolo skončiť do desiateho miesta, to sa nám podarilo. Potvrdili sme tým našu štafetovú nomináciu na budúcoročnú olympiádu do Soči, to musíme hodnotiť ako úspech. Preteky sa pre nás vyvíjali ako na presýpacích hodinách. Začali sme v druhej desiatke, potom sme boli na siedmom mieste, skončili sme na desiatom. Taký je biatlon. Musím pochváliť všetkých štyroch chlapcov, ale výrazne nad všetkými vyčnieval Matej Kazár. Ostatní majú problémy s bežeckou výkonnosťou, Maťo na trati doslova lieta. Dnes nemal ani výraznejšie problémy so streľbou. Opakujem, desiate miesto je lepší rezultát, ako sme dosiahli vlani, tešíme sa z toho," komentoval vystúpenie slovenského tímu vedúci reprezentácie Milan Gašperčík.

Výsledky - mužské štafety na 4x7,5 km - Nové Mesto na Morave - sobota:

1. Nórsko (Ole Einar Björndalen, Henrik L´Abee Lund, Tarjei Bö, Emil Hegle Svendsen) 1:15:39,0 h (0 trestných okruhov + 5 dobíjaní), 2. Francúzsko (Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf, Martin Fourcade) +1:12,8 min (0+7), 3. Nemecko (Simon Schemp, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Erik Lesser) +1:18,5 (2+3), 4. Rusko +1:24,1 (2+7), 5. Rakúsko +1:38,9 (0+5), 6. Česko +2:50,1 (0+9), ... 10. Slovensko (Dušan Šimočko, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško) +3:27,8 (0+9)

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…