Kapustnicu pripravujú vo Vrútkach na počesť zosnulého kamaráta
TASR
TASR

Kapustnicu pripravujú vo Vrútkach na počesť zosnulého kamaráta

Vianočnú kapustnicu pripravujú vo Vrútkach pod záštitou primátora mesta Miroslava Mazúra, mestskej polície a priateľov Lukáša Ďuranu.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Alexandra Moštková

Vrútky 24. decembra (TASR) – Vianočnú kapustnicu pre sociálne slabých a ľudí bez domova pripravili v piatok (23. 12.) na námestí vo Vrútkach na počesť zakladateľa tohto podujatia Lukáša Ďuranu, ktorý v roku 2011 tragicky zahynul.

"Akcia vznikla na podnet môjho najlepšieho kamaráta a pokračujeme v tom, čo začal. Je veľká zima a pochybujem, že títo ľudia za posledné obdobie jedli niečo teplé. Aspoň takouto formou im chceme trošku pomôcť. Darovať im oblečenie, ktoré sa nám podarilo vyzbierať, potraviny, ovocie," povedal Jakub Florek.

Okrem oblečenia od ľudí a sponzorských firiem ponúkali aj kapustnicu a koláče. "Veci sú určené komukoľvek, kto sa zastaví. Či už je to človek bez domova, človek, ktorý potrebuje pomoc. Nie je to iba pre bezdomovcov. Chodia tu starí ľudia, ktorí nemajú nikoho na sviatky. Chodia tu ľudia, ktorí nemajú finančné prostriedky," uviedol Florek.

Vianočná kapustnica je tradičným začiatkom Vianoc aj pre Martina Solíka. "Chápem to hlavne ako zníženie priepastného rozdielu. Doma riešime problémy, či kúrenie na 19 alebo 22 stupňov a oni riešia, či je mínus 19 alebo mínus 22. Takže znížiť ten priepastný rozdiel, pochopiť, že tí ľudia žijú zo 60 eur, 50, 30 eur. A my riešime, či dnes tých 30, 60 eur minieme. Je to úplne iný pohľad na svet. Celý deň sa tu s nimi budeme zhovárať, jesť z toho istého taniera. Mať oblečené niečo podobné ako oni," podotkol Solík.

Do príprav vianočnej kapustnice sa zapojil aj mestský policajt Martin Levčík. "Prvý ročník som robil s Lukášom a potom sa do toho zapojili aj známi. Každý rok, pokiaľ mám voľno, snažím sa nejakým spôsobom pomôcť. Sme radi, že je do toho zainteresovaných čím ďalej, tým viac ľudí," uviedol Levčík.

"Vnímam to ako krásnu vec, že aj mladí ľudia si v dnešnej dobe dokážu uvedomiť, že nie všetci sa majú dobre a nie všetci budú mať bohatý vianočný stôl," uzavrela poslankyňa Mestského zastupiteľstva vo Vrútkach Anna Sviteková.

Vianočnú kapustnicu pripravujú vo Vrútkach pod záštitou primátora mesta Miroslava Mazúra, mestskej polície a priateľov Lukáša Ďuranu.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…