Kapustnicu pripravujú vo Vrútkach na počesť zosnulého kamaráta
TASR
TASR

Kapustnicu pripravujú vo Vrútkach na počesť zosnulého kamaráta

Vianočnú kapustnicu pripravujú vo Vrútkach pod záštitou primátora mesta Miroslava Mazúra, mestskej polície a priateľov Lukáša Ďuranu.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Alexandra Moštková

Vrútky 24. decembra (TASR) – Vianočnú kapustnicu pre sociálne slabých a ľudí bez domova pripravili v piatok (23. 12.) na námestí vo Vrútkach na počesť zakladateľa tohto podujatia Lukáša Ďuranu, ktorý v roku 2011 tragicky zahynul.

"Akcia vznikla na podnet môjho najlepšieho kamaráta a pokračujeme v tom, čo začal. Je veľká zima a pochybujem, že títo ľudia za posledné obdobie jedli niečo teplé. Aspoň takouto formou im chceme trošku pomôcť. Darovať im oblečenie, ktoré sa nám podarilo vyzbierať, potraviny, ovocie," povedal Jakub Florek.

Okrem oblečenia od ľudí a sponzorských firiem ponúkali aj kapustnicu a koláče. "Veci sú určené komukoľvek, kto sa zastaví. Či už je to človek bez domova, človek, ktorý potrebuje pomoc. Nie je to iba pre bezdomovcov. Chodia tu starí ľudia, ktorí nemajú nikoho na sviatky. Chodia tu ľudia, ktorí nemajú finančné prostriedky," uviedol Florek.

Vianočná kapustnica je tradičným začiatkom Vianoc aj pre Martina Solíka. "Chápem to hlavne ako zníženie priepastného rozdielu. Doma riešime problémy, či kúrenie na 19 alebo 22 stupňov a oni riešia, či je mínus 19 alebo mínus 22. Takže znížiť ten priepastný rozdiel, pochopiť, že tí ľudia žijú zo 60 eur, 50, 30 eur. A my riešime, či dnes tých 30, 60 eur minieme. Je to úplne iný pohľad na svet. Celý deň sa tu s nimi budeme zhovárať, jesť z toho istého taniera. Mať oblečené niečo podobné ako oni," podotkol Solík.

Do príprav vianočnej kapustnice sa zapojil aj mestský policajt Martin Levčík. "Prvý ročník som robil s Lukášom a potom sa do toho zapojili aj známi. Každý rok, pokiaľ mám voľno, snažím sa nejakým spôsobom pomôcť. Sme radi, že je do toho zainteresovaných čím ďalej, tým viac ľudí," uviedol Levčík.

"Vnímam to ako krásnu vec, že aj mladí ľudia si v dnešnej dobe dokážu uvedomiť, že nie všetci sa majú dobre a nie všetci budú mať bohatý vianočný stôl," uzavrela poslankyňa Mestského zastupiteľstva vo Vrútkach Anna Sviteková.

Vianočnú kapustnicu pripravujú vo Vrútkach pod záštitou primátora mesta Miroslava Mazúra, mestskej polície a priateľov Lukáša Ďuranu.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…