Najstaršia Češka oslávila 109. narodeniny
SITA
SITA

Najstaršia Češka oslávila 109. narodeniny

V Česku v súčasnosti žije 1103 ľudí, ktorí majú 100 a viac rokov. Tento rok k nim môže pribudnúť ďalších 466 osôb.

BRATISLAVA 16. februára - Evangelia Čarasová, ktorá je najstaršou obyvateľkou Česka, včera oslávila 109. narodeniny. Tohto veku sa dožila zrejme aj preto, že sa striedmo stravuje a nepije alkohol. 

Starenka, ktorá sa narodila 15. februára 1904 v Grécku a dodnes neovláda češtinu, sa rada rozpráva so svojou dcérou a sleduje seriály v televízii. Žije v obci Dívčí Hrad v okrese Bruntál v Moravskosliezskom kraji.

"Babička sa na narodeniny teší a hovorí: Na budúci rok už zrejme oslavovať nebudem, asi zomriem," prezradila 80-ročná Polyxena Čandasová, ktorá sa o najstaršiu Češku stará. Hovorí o nej ako o babičke, aj keď v skutočnosti je Evangelia jej matkou. 

Praje si najmä zdravie

Stodeväťročná Čarasová väčšinou vstáva o deviatej hodine ráno. "Často sa ale stáva, že časť noci prebdie, vtedy ju ráno necháme spať trochu dlhšie," uviedla jej dcéra. Počas dňa potom Evangelia väčšinou posedáva a s dcérou sleduje napríklad seriál Ulice. K 109. narodeninám si nepraje nič iné iba zdravie. "A aby bolo teplo. Stále je totiž zima," tlmočila želanie jej dcéra. 

Čarasová Grécko opustila, keď mala 44 rokov a v krajine zúrila občianska vojna. S rodinou strávila rok v Albánsku a potom prišla do juhomoravského Mikulova. 

"V Mikulove nám dali na výber, či chceme na dedinu alebo do mesta. Rodičia robili na poli, tak si vybrali dedinu. No a odvtedy sme v Dívčím Hrade," povedala starenkina dcéra. Jej mama sa český jazyk nenaučila preto, že sa starala najmä o rodinu a takmer vôbec nebola v kontakte s inými ľuďmi. 

Storočných je v Česku vyše tisíc

V Česku v súčasnosti žije 1103 ľudí, ktorí majú 100 a viac rokov. Tento rok k nim môže pribudnúť ďalších 466 osôb. Podľa odhadov Organizácie spojených národov (OSN) žije momentálne na Zemi približne 343-tisíc 100 a viacročných. 

Do roku 2050 sa tento počet pravdepodobne zvýši desaťnásobne na viac ako tri milióny. V Česku by mohlo podľa údajov tamojších odborníkov na demografiu žiť v polovici storočia asi 13-tisíc ľudí, ktorí majú 100 a viac rokov. 

Najstarším žijúcim človekom na svete je Japonec Džiroemon Kimura. Ten je zároveň najstarším mužom histórie. Kimura môže 19. apríla osláviť už svoje 116. narodeniny. 

Kľúčom k dlhovekosti je podľa neho konzumovanie malých porcií jedál. Suverénne najstarším človekom histórie je Francúzka Jeanne Calment. Tá sa dožila neuveriteľných 122 rokov a 164 dní. Mnoho ľudí síce mohlo žiť aj dlhšie, ale Calment je najstaršou, ktorá svoj vek vedela dokázať. 

Informácie pochádzajú z webových stránok idnes.cz a novinky.cz a z archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…