Biatlonovú štafetu suverénne vyhrali Nórky, Slovenky ôsme
SITA
SITA

Biatlonovú štafetu suverénne vyhrali Nórky, Slovenky ôsme

Slovenky Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Martina Chrapánová a Paulína Fialková prišli do cieľa na ôsmej pozícii, čím zopakovali svoje minuloročné umiestnenie z MS v nemeckom Ruhpoldingu.

NOVÉ MESTO NA MORAVE 15. februára - Biatlonovými majsterkami sveta v štafete žien na 4x6 km sa v Novom Meste na Morave stalo v piatok podvečer nórske kvarteto Hilde Fenneová, Ann Kristin Aafedt Flatlandová, Synnöve Solemdalová a Tora Bergerová.

Striebro si vybojovali Ukrajinky Julia Džymová, Vita Semerenková, Vaľ Semerenková a Olena Pidrušná, bronz patrí prekvapeniu pretekov Taliankam v zostave Dorothea Wiererová, Nicole Gontierová, Michaela Ponzová a Karin Oberhoferová.

Slovenky Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Martina Chrapánová a Paulína Fialková prišli do cieľa na ôsmej pozícii, čím zopakovali svoje minuloročné umiestnenie z MS v nemeckom Ruhpoldingu. Obhajkyne titulu Nemky sa museli uspokojiť až s 5. miestom.

Na prvom úseku sa viac taktizovalo ako bojovalo. Prvé natiahnutie 25-členného štartového poľa prišlo až po druhej streleckej položke, po ktorej favorizované Nórky museli ísť na trestný okruh. Prvé odovzdávali Češky, ale iba o desatinu sekundy pred Poľkami, Janka Gereková prišla na šiestej pozícii s 10-sekundovým odstupom.

Kuzminovej sa nedarilo na strelnici

Anastasia Kuzminová uplatnila svoju bežeckú rýchlosť, náskok vedúcej dvojice rýchlo zlikvidovala. Po ležke sa na čele sformovala iná trojčlenná skupinka, v ktorej jej spoločnosť robili Ruska Oľga Zajcevová a Češka Gabriela Soukalová.

Na stojke sa však slovenská ženská jednotka vytrápila, musela dvakrát dobíjať a odchádzala až na štvrtej pozícii o takmer 20 sekúnd neskôr ako Soukalová.

Dvadsaťsedemtisíc divákov na štadióne a popri dvojkilometrovom bežeckom okruhu hnalo domáce Češky, ale aj Kuzminová príkladne zabojovala a odovzdávala druhá s odstupom 12,7 s. Takmer súčasne odovzdávali aj Rusky a Talianky.

Martina Chrapánová sa dvážne pustila do prenasledovania čela peletónu, už v prvom okruhu tretieho úseku zlikvidovala stratu a na streľbu v ľahu prišla ako líderka celého štartového poľa. Tam však potrebovala až trikrát dobíjať a klesla na piate miesto. Taktovku šokujúco prebrali Talianky, "garde" na čele im robili Češky a Rusky. Stojka bola ďalším vážnym sitom.

Češka Jitka Landová si pridala trestný okruh, Talianky i Rusky sa tomu tesne vyhli, ale na čelo sa medzitým dostala dvojica Nemecko a Ukrajina. Chrapánová potrebovala ďalšie dva rezervné náboje, šiestu pozíciu si však udržala. V poslednom bežeckom dvojkilometrovom úseku ju ale ešte predbehla Francúzka Marie Laure Brunetová i Rumunka Luminita Piscoranová a finišmanka slovenského tímu Paulína Fialková si prevzala štafetu ako ôsma presne 50 sekúnd za v tom čase vedúcimi Nemkami.

Slovenky bežali vynikajúco

Na čele sa Nemka Andrea Henkelová s Ukrajinkou Olenou Pidrušnou naťahovali o vedúcu pozíciu. Famóznym spôsobom znižovala ich náskok nórska štafeta s finišmankou Torou Bergerovou. Na poslednú streľbu prišla už spolu päťčlenná skupinka, v ktorej boli aj Rusky a Francúzky, tesne za nimi boli Talianky. Zo strelnice prekvapujúco vybiehali prvé práve biatlonistky z Apeninského polostrova, ale to bolo len na pár desiatok metrov.

Potom už všetko zobrala do rúk Bergerová, ktorá si v Novom Meste na Morave vybojovala svoju piatu medailu, z toho štvrtú zlatú. Celkovo je po piatku už osemnásobnou majsterkou sveta a v historickom rebríčku preskočila svoju krajanku Liv Grete Skjelbreidovú-Poireeovú a je z hľadiska zisku medailí šiestou najúspešnejšou biatlonistkou. Strieborné Ukrajinky zaostali o 7 sekúnd. Vynikajúco strieľajúce Talianky, ktoré na ôsmich položkách spotrebovali iba štyri rezervné náboje, boli o ďalších necelých päť sekúnd pomalšie.

Paulína Fialková si síce na strelnici pridávala dobíjania, ale držala ôsmu priečku, na ktorej aj prišla do cieľa. Slovenky v identickej zostave ako vlani na šampionáte v nemeckom Ruhpoldingu obsadili rovnako 8. miesto.

"Ôsme miesto je zopakovaním vlaňajška. Musíme byť spokojní, aj keď to dlho vyzeralo na oveľa lepšie umiestnenie. Všetky dievčatá vynikajúco bežali, zradila nás streľba. Štrnásť dobíjaní, to je viac ako dve minúty na strelnici. Práve o tie dve minúty sme skončili za víťazkami. Ani nechcem rozmýšľať o tom, čo by bolo keby... Keď som videl Martinu Chrapánovú, ako prišla prvá na strelnicu, mal som strach. Nikdy na prvom stave nestrieľala ani nenastreľovala. Tam to býva veľmi zradné a tak nečudo, že trikrát dobíjala. Musím ju však pochváliť za odvážny výkon, rovnako ako všetky ďalšie dievčatá za obrovskú bojovnosť. Opakujem, ôsma priečka je kvalitným umiestnením," komentoval vystúpenie slovenských reprezentantiek vedúci výpravy Milan Gašperčík.

Výsledky - štafeta žien na 4x6 km - Nové Mesto na Morave - piatok:

1. Nórsko (Hilde Fenneová, Ann Kristin Aafedt Flatlandová, Synnöve Solemdalová, Tora Bergerová) 1:08:11,0 h (1 trestný okruh + 9 dobíjaní), 2. Ukrajina (Julia Džymová, Vita Semerenková, Vaľ Semerenková, Olena Pidrušná) +7,0 s (0+5), 3. Taliansko (Dorothea Wiererová, Nicole Gontierová, Michaela Ponzová, Karin Oberhoferová) +11,6 (0+4), 4. Rusko +29,0 (0+7), 5. Nemecko +30,9 (0+11), 6. Francúzsko +36,7 (0+13), ... 8. Slovensko (Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Martina Chrapánová, Paulína Fialková) +2:00,3 min (0+14)

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…