V Schladmingu tretie zlato pre Ligetyho, Žampa je spokojný
SITA
SITA

V Schladmingu tretie zlato pre Ligetyho, Žampa je spokojný

Sedemnásta priečka v obrovskom slalome nie je pre Adama Žampu najlepším umiestnením na MS, keďže v pondelkovej superkombinácii skončil trinásty.

SCHLADMING 15. februára - Američan Ted Ligety získal na 42. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Schladmingu už tretie zlato.

Dvadsaťosemročný rodák zo Salt Lake City v piatok triumfoval v obrovskom slalome, už skôr bral najcennejší kov v superkombinácii a superobrovskom slalome. Ligety sa stal piatym mužom histórie a prvým Neeurópanom, ktorý dosiahol aspoň tri najvyššie pódiové umiestnenia na jednom šampionáte.

Pred ním sa to podarilo Francúzovi Jeanovi-Claudovi Killymu (4 zlaté v roku 1968), Rakúšanovi Tonimu Sailerovi (4 v roku 1956 a o dva roky neskôr ďalšie tri), Nórovi Steinovi Eriksenovi (3 zlaté v roku 1954) a Émilovi Allaisovi z Francúzska (3 zlaté v roku 1937). Američan obhájil najcennejší kov v obrovskom slalome spred dvoch rokov, čo pred ním naposledy dokázal Rakúšan Rudolf Nierlich v roku 1991.

Ligety v minulosti nevyhral žiadne preteky Svetového pohára v super G ani v superkombinácii, v obrovskom slalome má na konte 15 víťazstiev v SP. Okrem štyroch už spomenutých zlatých medailí figuruje v Ligetyho zbierke aj bronz z obrovského slalomu z MS 2009 vo Val d\'Isére, rovnako päť kovov zo svetových šampionátov majú aj jeho krajania - Bode Miller, Lindsey Vonnová a Julia Mancusová.

"Mám pocit, že som šiel na hranici. Na trati bolo dosť šero a v cieli som bol rád, že vidím zelené číslo," bola prvá reakcia víťaza pre portál laola1.at. "Keď prišiel Marcel do cieľa, okolo mňa bol veľký rozruch a vedel som, že je vpredu. Mal som však náskok 1,3 sekundy a aj keď som spravil niekoľko chýb, cítil som, že si udržím prvenstvo," dodal Ligety.

Striebro si v piatok vyjazdil domáci pretekár Marcel Hirscher (+0,81), pre ktorého je to vôbec prvá individuálna medaila z MS. V roku 2011 totiž v nemeckom Ga-Pa chýbal pre zranenie, v utorok bol členom víťazného rakúskeho družstva v tímovej súťaži. Bronz putuje do Talianska zásluhou Taliana Manfreda Moelgga, ktorý na štvrté miesto odsunul jedného z favoritov Nóra Aksela Lunda Svindala.

Slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý po 1. kole figuroval na 19. mieste, síce v prvej časti druhej jazdy mierne stratil, no vynikajúcim výkonom v spodnej polovici si zabezpečil 17. pozíciu (+4,35 s). Tá nie je pre Adama Žampu najlepším umiestnením na MS, keďže v pondelkovej superkombinácii skončil trinásty.

"Sedemnáste miesto je lepšie ako nič, ale nie som z toho veľmi šťastný. Chcel som byť v pätnástke najlepších. Robil som chyby. V hornej časti dvakrát na vnútornej lyži. V spodnej som to potom stiahol, ale mohlo to byť lepšie," cituje portál pravda.sk Adama Žampu.

"Moja hlavná disciplína je predsa len slalom, hoci v obráku mám v tejto sezóne lepšie výsledky. Verím, že v sobotu ešte niečo potrénujem a v nedeľu mi potom zostanú nejaké sily. Mal by som mať na štarte číslo niečo nad tridsiatkou," dodal starší z bratov Žampovcov.

Ďalší dvaja Slováci Andreas Žampa a Matej Falat nedokončili 1. kolo.

MS v Schladmingu (Rak.) - piatok - výsledky:

obrovský slalom mužov: 1. Ted Ligety (USA) 2:28,92 min, 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,81 s, 3. Manfred Moelgg (Tal.) +1,75, 4. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,79, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +1,94, 6. Davide Simoncelli (Tal.) +2,08, 7. Fritz Dopfer (Nem.) +2,19, 8. Philipp Schörghofer (Rak.) +2,25, 9. Benjamin Raich (Rak.) +2,40, 10. Felix Neureuther (Nem.) +2,78, ... 17. Adam Žampa +4,35, Andreas Žampa, Matej Falat (všetci SR) - obaja nedokončili 1. kolo

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…