V Bojnickom zámku majú netradične ozdobené vianočné stromčeky
TASR
TASR

V Bojnickom zámku majú netradične ozdobené vianočné stromčeky

Na halúzkach bez ihličia je rozvešaných presne tisíc pestrofarebných papierových žeriavov. Do zámku ich poslala Slovenka Marta Ogurčáková, ktorá žije v rakúskom Salzburgu.

V Orientálnom salóne Bojnického zámku, kde v súčasnosti prebieha podujatie Vianoce na zámku, môžu návštevníci obdivovať aj dva netradične vyzdobené vianočné stromčeky. Na halúzkach bez ihličia je rozvešaných presne tisíc pestrofarebných papierových žeriavov. Do zámku ich poslala Slovenka Marta Ogurčáková, ktorá žije v rakúskom Salzburgu. Poskladala ich spoločne so svojou rodinou a priateľmi. Na snímke riaditeľ Múzea Bojnice Ján Papco pri stromčeku ozdobenom darčekom Marty Ogurčákovej. Bojnice, 17. decembra 2016. — Foto: TASR/Pavol Remiaš

Bojnice 17. decembra (TASR) – V Orientálnom salóne Bojnického zámku, kde v súčasnosti prebieha podujatie Vianoce na zámku, môžu návštevníci obdivovať aj dva netradične vyzdobené vianočné stromčeky. Na halúzkach bez ihličia je rozvešaných presne tisíc pestrofarebných papierových žeriavov. Do zámku ich poslala Slovenka Marta Ogurčáková, ktorá žije v rakúskom Salzburgu. Poskladala ich spoločne so svojou rodinou a priateľmi.

„Najskôr nám zatelefonovala a povedala, že by nám rada poslala darček, posolstvo mieru a šťastia pre celý svet. Vysvetlila, že v minulom roku navštívila počas Vianoc Bojnický zámok, veľmi sa jej páčil, doslova ju očaril. Chce teda k jeho tohoročnej vianočnej atmosfére prispieť,“ vysvetlila Jarmila Kamanyová, ktorá na sekretariáte s Martou Ogurčákovou ešte v závere minulého mesiaca prvýkrát telefonicky hovorila. Po súhlase prišiel balíček a v ňom tisíc poskladaných papierových žeriavov a aj vysvetlenie. Podľa starého japonského zvyku sa skladajú z papiera takzvané origami, teda papierové vtáčiky, aj ona ich skladá z rôznofarebného papiera. Verí tomu, že podľa legendy vraj kto poskladá tisíc papierových žeriavov, tomu sa splní jeho veľké želanie. Poslala aj fotografie, na ktorých je vidno, že podobným spôsobom ozdobila aj stromy pri svojom dome.

„Papierové žeriavy, origami, sú známe aj z príbehu malého japonského dievčatka, ktoré prežilo výbuch atómovej bomby v Hirošime. Dvojročné dievčatko, ako mnoho iných ľudí, v dôsledku ožiarenia ochorelo na leukémiu. Začalo tiež skladať papierové žeriavy, želalo si, aby sa uzdravilo. Nepodarilo sa jej to a zomrela. Inšpirovala však iné deti, ktoré zorganizovali zbierku na pamätník detských obetí Hirošimy. Príbeh malého japonského dievčatka je stále inšpirujúci,“ dodala Kamanyová.

Darček privítal aj riaditeľ Múzea Bojnice Ján Papco. Podľa neho vďaka nemu tohoročné Vianoce na zámku sú aj symbolom nádeje a posolstvom mieru. Originálne stromčeky, prehliadky aj s inscenovanými príbehmi v Bojnickom zámku potrvajú do Troch kráľov, teda 6. januára 2017.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…