Vynovili nemocnice v Dunajskej Strede a v Spišskej Novej Vsi
TASR
TASR

Vynovili nemocnice v Dunajskej Strede a v Spišskej Novej Vsi

Nemocnica v Dunajskej Strede má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie. V Spišskej Novej Vsi zas vynovili v budove vstupný vestibul a izby na neurológii.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Michal Svítok

Dunajská Streda 17. decembra (TASR) - Nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda dnes oficiálne uviedla do prevádzky novú ambulantnú časť fyziatricko-rehabilitačného oddelenia. To bolo vybudované v nových priestoroch poliklinickej časti nemocnice. Nové zázemie poskytuje pacientom oveľa komfortnejšie prostredie s dôrazom na ich súkromie. Moderné prístrojové vybavenie má zabezpečiť kvalitnejšiu liečbu, ktorá bude navyše vďaka nim odteraz pre pacientov pocitovo príjemnejšia. Povedal to TASR hovorca nemocnice Tomáš Kráľ.

Podľa jeho ďalších slov ako prví rehabilitáciu v nových priestoroch vyskúšali futbalisti prvoligového mužstva DAC Dunajská Streda. Nemocnica má v budúcnosti v pláne zameriavať sa aj na rozvoj športovej medicíny. Celkové investície do nového oddelenia si vyžiadali takmer 80.000 eur. Svet zdravia v tomto roku preinvestoval v nemocnici celkovo 2,6 milióna eur.

Ambulantná časť fyziatricko-rehabilitačného oddelenia bola doteraz umiestnená v suteréne. Oddelenie nemalo dostatok denného svetla, zápasilo s vlhkosťou a so zlým odvetrávaním. Presunutie do nových priestorov na prvom poschodí v poliklinickej časti tieto problémy konečne vyriešilo.

„Oddelenie je v nových priestoroch krásne presvetlené. Jeho interiér sme sa snažili spraviť tak, aby na pacientov pôsobil oveľa príjemnejšie a estetickejšie. Zamestnanci a pacienti súčasne získali priestory, ktoré kladú dôraz už aj na vyššiu mieru komfortu a súkromia,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice Svet zdravia Dunajská Streda Zita Ženišová.

Dodala, že fyziatricko-rehabilitačné oddelenie poskytuje komplexnú terapeutickú starostlivosť pre pacientov poúrazových a pooperačných stavov všetkých vekových skupín. Na dennej báze to predstavuje v priemere 80 pacientov a 200 poskytnutých procedúr.

V nových priestoroch majú pacienti oveľa lepšie zázemie. „Nachádzajú sa v nich tri miestnosti na elektroliečbu, magnetoterapiu a na sonografiu. Štyri telocvične vrátane jednej pre detských pacientov umožňujú individuálnejší prístup. Dve samostatné miestnosti sú určené na podávanie masážnych terapií a jedna na teploliečbu s novou parafínovou vaňou. Vďaka novému materiálno-technickému vybaveniu poskytneme kvalitnejšiu liečbu, ktorá bude k pacientom tolerantnejšia, čiže pocitovo príjemnejšia,“ doplnila primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Eva Königsmarková.

Perspektívne sa uvažuje práve o rozvoji zdravotnej starostlivosti aj na úrovni športovej medicíny. „Kvalitná fyzioterapia a rehabilitácia sú nevyhnutným predpokladom úspešného návratu do aktívneho života po úraze alebo po operácii. V tejto nemocnici je veľmi silné zázemie vo všetkých chirurgických odboroch vrátane ortopédie a traumatológie. Radi by sme túto pozíciu ešte posilnili o výkony pre vrcholových športovcov, ktorých v Dunajskej Strede bude pravdepodobne v blízkej budúcnosti po dobudovaní športovej akadémie futbalového klubu DAC oveľa viac,“ podčiarkol Róbert Hill, medicínsky riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia.

Neurológia v Spišskej Novej Vsi má osem nových lôžok

Vynoveným vstupným vestibulom v nemocnici v Spišskej Novej Vsi ukončili komplexnú rekonštrukciu vstupného areálu. Návštevníci tak budú môcť využívať nielen nemocničné námestie s novou dlažbou, ale aj priestranný vestibul s recepciou hotelového štandardu. V nemocnici vytvorili na oddelení neurológie i štyri nové dvojlôžkové izby so samostatnými sociálnymi zariadeniami.

Odstránením pôvodného tmavého dreveného obkladu a výmenou osvetlenia vznikol v novom vestibule presvetlený priestor. "Celý vstup do nemocnice predstavuje úroveň, ktorú by sme radi videli vo všetkých našich nemocniciach. Som veľmi rád, že nemocnica v Spišskej Novej Vsi je dnes už okrem urgentného príjmu novej generácie referenčnou aj z pohľadu celkového areálu a prvého dojmu," vysvetlil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj nemocnica v Spišskej Novej Vsi. Do nového vestibulu bolo investovaných 40.000 eur.

Neurologické oddelenie má kapacitu 49 lôžok. V tomto počte je zarátaných aj osem nových lôžok, ktoré vznikli prestavbou pôvodných boxov jednotky intenzívnej starostlivosti. Štyri nové izby majú dvojlôžkový štandard so samostatným sociálnym zariadením.

"Podarilo sa nám zlepšiť hotelový štandard na oddelení, ktoré je vyhľadávané pacientmi z celého Slovenska. Nové dvojlôžkové izby budú k dispozícii pre našich klientov bez potreby nadštandardných poplatkov," vysvetlila riaditeľka nemocnice Renáta Šuláková.

Izby vznikli na mieste bývalej jednotky intenzívnej starostlivosti, ktorá je dnes už súčasťou oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny. Rekonštrukcia neurologického oddelenia stála 50.000 eur.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…