Bratislavské Nové Mesto chce pokračovať vo zvyšovaní transparentnosti
TASR
TASR

Bratislavské Nové Mesto chce pokračovať vo zvyšovaní transparentnosti

V nedávnom rebríčku transparentnosti sa novomestská samospráva umiestnila na 4. mieste a zároveň je najtransparentnejšou samosprávou zo všetkých bratislavských mestských častí.

Rudolf Kusý. — Foto: www.rudolfkusy.sk

Bratislava 17. decembra (TASR) – Bratislavské Nové Mesto chce naďalej pokračovať vo zvyšovaní transparentnosti. "Pred pár rokmi sme si dali urobiť audit transparentnosti, aby sme získali aj pohľad zvonka na prípadné slabé miesta. Teraz si vyhodnotíme, kde je ešte možnosť," uviedol pre TASR novomestský starosta Rudolf Kusý.

Reagoval tak aj na nedávne zverejnenie rebríčka transparentnosti 100 najväčších miest, ktorý zostavila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS). V ňom sa novomestská samospráva umiestnila na 4. mieste a zároveň je najtransparentnejšou samosprávou zo všetkých bratislavských mestských častí.

"Dlhodobo sa snažíme držať hesla – Zverejníme všetko, čo sa dá a nielen to, čo musíme," približuje Kusý. V tejto súvislosti si mestská časť nechala v minulosti vypracovať audit transparentnosti. Na jeho základe následne prijala balík konkrétnych úloh a opatrení s názvom - 80 krokov pre transparentné Nové Mesto.

Cieľom tohto projektu bolo podľa starostu posilnenie transparentnosti, hospodárnosti pri verejnom obstarávaní, efektívnejšie fungovanie samosprávy a zabezpečenie férového prostredia pre všetkých, ktorí prídu do kontaktu so samosprávou.

Jedným z opatrení bolo napr. spustenie webovej stránky otvorene.banm.sk. Na nej občania nájdu všetko o prideľovaní bytov, obsadzovaní pracovných miest, o verejných obstarávaniach úradu či o predaji majetku.

"Rozbehli sme stránku digitálneho zastupiteľstva (banm.zastupitelstvo.eu), občan tu nájde prehľadne na jednom mieste všetko podstatné z práce svojho zastupiteľstva. Od materiálov predložených na rokovanie miestneho zastupiteľstva, cez prijaté uznesenia, až po detailný prehľad o tom, ako kto hlasoval," konštatuje Kusý s tým, že takýto krok zjednodušuje orientáciu v danej oblasti, ako aj jej kontrolu zo strany verejnosti. Projekt digitálneho zastupiteľstva pritom získal aj cenu publika ITAPA 2015.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…