Bratislavský primátor Nesrovnal kontroloval stav nocľahární v meste
TASR
TASR

Bratislavský primátor Nesrovnal kontroloval stav nocľahární v meste

Mesto tvrdí, že je pripravené v prípade potreby zabezpečiť núdzové zvýšenie kapacít v existujúcich nocľahárňach, zvýšiť činnosť terénnej sociálnej služby, otvoriť denné centrá na prenocovanie.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, archívna snímka — Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 16. decembra (TASR) – Hlavné mesto každoročne monitoruje kapacitné stavy v nocľahárňach, ktoré slúžia na prenocovanie ľudí bez domova aj počas mrazivých dní. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal preto vo štvrtok (15.12.) navštívil troch poskytovateľov sociálnych služieb v nízkoprahových nocľahárňach, aby skontroloval stav kapacít zariadení. Ide o pravidelnú kontrolu pripravenosti mesta v prípade vzniku kritickej situácie, keď napríklad vonku dlhodobo klesne teplota vzduchu pod mínus desať stupňov Celzia. TASR o tom informovala Iveta Kešeľáková z oddelenia komunikácie bratislavského magistrátu.

"Snažíme sa monitorovať situáciu s ľuďmi bez domova tak, aby sme v prípade príchodu tuhých mrazov vedeli reagovať rýchlo. V prípade potreby sme tak ako každý rok aj teraz pripravení postaviť stanový tábor," priblížil Nesrovnal.

Mesto tvrdí, že je pripravené v prípade potreby zabezpečiť núdzové zvýšenie kapacít v existujúcich nocľahárňach, zvýšiť činnosť terénnej sociálnej služby, otvoriť denné centrá na prenocovanie. Taktiež zabezpečiť transport do nocľahární i mobilný výdaj stravy. "V súčasnosti intenzívne prebieha monitoring kapacít všetkých zariadení poskytujúcich možnosť nocľahu či prechodného bývania, respektíve pobytových sociálnych služieb pre ľudí bez domova. Mimovládne organizácie hlásia síce zvýšenie kapacít, ale stav zatiaľ nie je alarmujúci," podotkla Kešeľáková.

Vo svojom rozpočte má hlavné mesto finančnú rezervu pre prípad riešenia krízovej udalosti, napríklad zriadenia stanového tábora v priestoroch nocľahárne Mea Culpa na Hradskej v bratislavskej Vrakuni. Bratislava má taktiež pripravený manuál pre prípad nepriaznivých klimatických podmienok v zimnom období. Na zostavovaní a prípadnej realizácii krízového plánu mesto spolupracuje s neziskovými organizáciami, mestskými časťami a pomáhajúcimi organizáciami.

Mea Culpa je najstarším bratislavským útulkom pre ľudí bez domova v Bratislave s kapacitou 36 lôžok, z ktorých je osem vyčlenených pre ženy. Ďalší registrovaní poskytovatelia nocľažnej služby v Bratislave sú občianske združenie Domov pre každého s dvoma nocľahárňami na Ivanskej ceste a Hradskej ulici s celkovou kapacitou 125 lôžok a nocľaháreň sv. Vincenta De Paul blízko bratislavského letiska s kapacitou 200 lôžok pre ľudí bez prístrešia.

V Bratislave žije minimálne 2064 ľudí bez domova, z toho je 1780 dospelých a 284 detí. Je to výsledok historicky prvého výskumu a sčítania, ktoré sa uskutočnilo v novembri. Odhadovaný počet týchto osôb je však až okolo 5000. 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…