Dobrý dôchodkový systém. Existuje vôbec?
TASR
TASR

Dobrý dôchodkový systém. Existuje vôbec?

A akú šancu má jeho budovanie na Slovensku? Musíme diskutovať a konať teraz, lebo o pár rokov už bude neskoro. Odborníci hlásia posun zodpovednosti za svoj dôchodok v mysliach Slovákov.

Záber z diskusie na konferencii „Dobrý dôchodkový systém, Banská Bystrica” — Foto: Inštitút sporenia a investovania

Banská Bystrica 16. decembra (OTS) - Viac ako polovica (51 %) slovenskej populácie si už uvedomuje, že na zabezpečenie starobného dôchodku, ktorý by zabezpečoval pokrytie základných potrieb budúcich dôchodcov, nebude postačovať ani kombinácia sporenia v štátnej Sociálnej poisťovni a v súkromných DSS. 26 % opýtaných, si myslí, že na zabezpečenie starobného dôchodku, je potrebná kombinácia sporenia v prvom aj druhom pilieri. Iba 9 % respondentov je presvedčených, že budú úplne postačovať finančné zdroje zo Sociálnej poisťovne a 14 % nemá o dôchodku predstavu.*

Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Inštitút sporenia a investovania (ISI) vytvorili priestor na diskusiu, kde sa stretli odborníci z dôchodkových správcovských spoločností, Národnej banky Slovenska, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a nezávislí analytici.

Musíme diskutovať o slabých a silných stránkach dôchodkového systému na Slovensku v kontexte očakávaného vývoja ekonomiky a populácie,“ hovorí Tomáš Virdzek, ISI. Diskusia sa sústreďuje na technické doladenie dôchodkového systému tak, aby bol transparentný, pochopiteľný, predikovateľný a nákladovo efektívny. Samotná diskusná platforma má však väčšie ambície: „Dobrý dôchodkový systém je taký, ktorý umožňuje každému jednotlivcovi vlastnou iniciatívou dosiahnuť adekvátny dôchodok. A takým dôchodkom rozumieme približne 70-percentný individuálny náhradový pomer.

Slovensko čaká búrlivý vývoj, kde je možné očakávať rýchlejší rast reálnych miezd spôsobený znižovaním počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva na trhu práce. Na druhej strane pôsobí tlak na bilanciu Sociálnej poisťovne, keďže sa začne rýchlejšie meniť pomer závislosti, čo spôsobí ďalšie rozkolísanie financovania prvého piliera.

Práve preto budú odborníci diskutovať o jednoducho aj zložitejšie realizovateľných opatreniach, ktoré umožnia zmierniť riziká dôchodkového systému. Druhý diskusný blok diskusie nesie názov Aj malé zlepšenia môžu priniesť veľký posun vpred a medzi významné témy patrí aj informovanosť obyvateľov. „Do dôchodkového systému vstupujeme povinne a preto hovorme aj o možnosti zavedenia povinného informovania pri vstupe na trh práce. Túto povinnosť by mali mať zákonne existujúce inštitúcie a aj zamestnávatelia,“ predstavuje jedno z riešení Ján Šebo, ISI. „Vidíme v ostatných rokoch síce posun sporiteľov v zodpovednosti za svoj dôchodok, ale sme presvedčení, že každý deň po vstupe na pracovný trh, kedy si nesporíme, nám zhorší ekonomickú situáciu v budúcnosti.

* zdroj: Allianz Slovenská DSS, a.s, reprezentatívny kvantitatívny prieskum, SR november 2016 realizácia agentúra Focus.

INŠTITÚT SPORENIA A INVESTOVANIA bol založený v roku 2004, aby zastrešoval všetkých záujemcov o hlbšie poznanie problematiky sporenia, investovania a obchodovania na finančných trhoch. Svojím pôsobením sa orientuje výlučne na „stranu“ budovania úspor. Pôsobí v oblastiach vzdelávania a výskumu, prostredníctvom ktorých svojim členom prináša prístup k odbornému a informačnému zázemiu na zodpovedanie otázky: „Ako sporiť, ako investovať a ako obchodovať?

INŠTITÚT SPORENIA A INVESTOVANIA, o.z., je registrované Ministerstvom vnútra SR pod číslom VVS/1-900/90-23754-3.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…