Radiohead začnú koncom leta pracovať na novom albume
SITA
SITA

Radiohead začnú koncom leta pracovať na novom albume

Basgitarista Colin Greenwood potvrdil, že s kolegami z kapely plánujú deviaty štúdiový album.

BRATISLAVA 14. februára - Basgitarista britskej skupiny Radiohead Colin Greenwood prezradil, že kapela sa koncom leta plánuje stretnúť v nahrávacom štúdiu.

Fanúšikovia sa tak môžu tešiť na ich deviaty štúdiový album. "Máme chvíľu pauzu, kým niektorí robia nejaké iné vlastné veci a plánujeme sa opäť stretnúť koncom leta," vyhlásil v rozhovore pre rádio BBC 6 Music.

Na "iných" veciach momentálne pracuje líder kapely Thom Yorke, ktorý spolu s basgitaristom Red Hot Chili Peppers Michaelom "Flea" Balzarym, producentom Nigelom Godrichom, bubeníkom Joeym Waronkerom a brazílskym perkusionistom Maurom Refoscom pôsobí v skupine Atoms for Peace. Tá 25. februára vydá debutový štúdiový album Amok.

Kapela Radiohead vznikla v roku 1985 v Abingdone a jej zloženie je dodnes nezmenené - tvoria ju Thom Yorke (spev, gitara, klavír) Colin Greenwood (basgitara), Jonny Greenwood (gitara, klávesy), Ed O'Brien (gitara, vokály) a Philip Selway (bicie, perkusie). Preslávili sa piesňou Creep z debutového albumu Pablo Honey (1993), po ktorom nasledovali dnes už kultové nahrávky The Bends (1995) a OK Computer (1997).

Následne Radiohead začali experimentovať s elektronikou a vydali albumy Kid A (2000), Amnesiac (2001), Hail to the Thief (2003) a In Rainbows (2007). Poslednú menovanú štúdiovku najprv zverejnili na internete a záujemcovia si ju mohli stiahnuť za cenu, akú si sami určili, až neskôr vyšla vo fyzickej podobe. Zatiaľ posledný štúdiový album The King of Limbs rovnakým spôsobom vydali predvlani.

Medzi najznámejšie skladby Radiohead patria High and Dry, Karma Police, Fake Plastic Trees, Street Spirit (Fade Out), Paranoid Android, No Surprises, Pyramid Song alebo There There. Celosvetovo predali viac ako 30 miliónov albumov a darí sa im nielen komerčne, ale aj u kritikov. V roku 2005 ich magazín Rolling Stone zaradil na 73. miesto v rebríčku najlepších interpretov všetkých čias.

Greenwood a O'Brien zas nechýbali v zozname najlepších gitaristov a Yorke v rebríčku najlepších spevákov. V roku 2009 čitatelia tohto časopisu Radiohead vyhlásili za druhého najlepšieho interpreta nultých rokov 21. storočia. Kapela má na konte tri ocenenia Grammy, jednu Ivor Novello Award, sedem NME Awards či štyri nominácie na Mercury Prize.

Informácie zverejnila webstránka www.nme.com.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…