Žena stavia nízkorozpočtové domy z odpadu, pomáha chudobným
SITA
SITA

Žena stavia nízkorozpočtové domy z odpadu, pomáha chudobným

Bolívijská právnička prišla na originálny nápad, ako pomôcť chudobným ľuďom zlepšiť podmienky bývania. Za pomoci dobrovoľníkov stavia nízkonákladové domy, ktorých hlavný materiál tvorí odpad a hlina.

Bolívijčanka Ingrid Vaca Diez niekoľko rokov zvykla odkladať prázdne plastové fľaše na záhrade svojho domu v Santa Cruz. Jedného dňa jej manžel zo zábavy povedal, že ich má už toľko, že by z nich mohla postaviť dom – a presne to Ingrid urobila.

Vyštudovaná právnička sa do stavby domov pritom pustila bez akýchkoľvek skúseností v oblasti architektúry či dizajnu, s minimálnou finančnou podporou a hlavne s láskou pre sociálnu prácu. Bolívijčanku k tomu inšpiroval hlavne list malej školáčky menom Claudia. 

„Navštívila som školu v susedstve, kde som vyrastala – učili sa len v jednej miestnosti. Požiadala som deti, aby napísali list, v ktorom by spomenuli, čo si želajú na Vianoce. Jeden list od dievčatka menom Claudia skutočne upútal moju pozornosť,“ spomína Ingrid. Malá Claudia totiž napísala: „Jedinú vec, ktorú si želám, je pomôcť postaviť izbu pre moju rodinu, pretože miesto, kde teraz žijeme, je postavené len z gumy a kartónov a má veľa dier. Tu spávame natlačení na sebe. Ja spím na matraci spolu s mojimi dvoma bratmi. Dúfam, že tento sen sa stane skutočnosťou.“

Vtedy si Ingrid spomenula na všetky prázdne fľaše, ktoré odkladala pre dizajnérku navrhujúci netradičný nábytok a nápad na nízkorozpočtové domy bol na svete. V krajine, kde takmer 40% ľudí žije pod hranicou chudoby, čoho jedným z dôkazov je práve hrozivá situácia v oblasti bývania, sa Bolívijčanka rozhodla na stavbu domov použiť takmer vždy dostupný materiál – smeti. Využíva hlavne recyklovaný materiál – sušené mlieko po prekročení doby trvanlivosti, konský hnoj a najmä plastové fľaše naplnené hlinou či pieskom. 

„Pre chudobných je bývanie jeden z najkritickejších problémov. Čoraz viac vidiečanov putuje do zaľudnených centier La Paz a Santa Cruz. Štatistiky ukazujú, že z celkovej populácie až 10-miliónov ľudí žije v rizikových podmienkach,“ uviedla Diez.

Hoci sa Ingrid na svojej ceste stretáva s rôznymi prekážkami, doteraz sa jej podarilo postaviť už desať „domov z odpadu“ vrátane školy a sirotinca. Okrem toho v súdnych procesoch pravidelne zastupuje týrané ženy a deti. A čo je jej najväčšou odmenou?

„Plniť sny ľudí. Chcela by som zmeniť životy chudobných a priniesť im na tvár úsmev. Veľakrát som si už povedala, že toto je už posledný dom, ktorý postavím, ale už teraz pracujem na ďalšom,“ dodala Diez. 

www.aljazeera.com

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…