Súkromné kráľovstvo našich spální
Dobré noviny
Dobré noviny

Súkromné kráľovstvo našich spální

Spálne sú miestom, kde sa ráno prebúdzame do nového dňa a večer ukladáme k spánku. Sú to naše súkromné kráľovstvá, v ktorých relaxujeme, čítame obľúbené knihy a môžeme aspoň na chvíľku zabudnúť na svet za dverami. Tiež sú tým najintímnejším priestorom v našich príbytkoch a preto si zaslúžia aj našu náležitú starostlivosť.

 

Pri zariaďovaní či skrášľovaní domov a bytov sa zväčša riadime podľa rôznych vonkajších ukazovateľov, ktoré nám pomáhajú pri rozhodovaní. Kuchyne by napríklad mali spĺňať najmä svoju úžitkovú hodnotu, obývačky a jedálne musia byť zariadené v jednotnom estetickom štýle poskytujúcom komfort pre našu rodinu a priateľov, zatiaľ čo detské izby by mali vytvárať vhodné podmienky pre vzdelávanie, voľný čas a odpočinok našich detí. Práve spálne sú tým miestom v našich domovoch, kde nemusíme prihliadať na nijaké vonkajšie kritéria a môžeme jednoducho postupovať tak, ako to chceme my sami. Zatiaľ čo pri zariaďovaní iných priestorov našich bytov a domov sa riadime podľa dizajnérskych rád či najnovších trendov, pri zariaďovaní spální zohrávate tú najpodstatnejšiu úlohu vy a váš vnútorný pocit.

Centrom kráľovstva našich spální sú bez pochýb pohodlné postele. Je známe, že práve v posteli trávime až polovicu nášho života a preto by sme jej výberu mali venovať náležitú pozornosť. Hovorí sa, že dobrý spánok je predpokladom dobrého a zdravého života a keďže je v tomto výroku kus pravdy, jednoznačne by sme mali precízne vyberať nielen samotnú posteľ, ale aj kvalitné matrace, ktoré zbytočne nezaťažujú našu chrbticu. Ako spoznáte skutočne správny výber? Odpoveď je jednoduchá - spoznáte ho vtedy, keď sa na svoju posteľ budete tešiť ako na oázu pokoja a oddychu po celodennej aktivite.

Veľmi významným predpokladom, ktoré musí spálňa spĺňať, je jednoznačne osvetlenie, ktoré by malo vyhovovať vašim individuálnym požiadavkám. Je preto potrebné starostlivo zvážiť aj to, na ktorom mieste v dome bude spálňa umiestnená, s čím, samozrejme, súvisí aj orientácia miestnosti. Pre niekoho je ideálne, keď ho ráno budia slnečné lúče prenikajúce do izby cez nové plastové okná, zatiaľ čo iný  považuje ranné slnečné lúče za rušivé a preferuje skôr orientáciu spální na západ. Okrem denného svetla je však dôležité aj umelé osvetlenie a najmä jeho intenzita, ktorá je pre obyvateľov vyhovujúca. Obľúbeným riešením je napríklad šetrné a úsporné led osvetlenie, pomocou ktorého dosiahnete rôzne úrovne intenzity svetla.

Spálňa predstavuje samotné srdce našich domovov. Je preto veľmi dôležité aby sme sa v nej cítili dobre, pohodlne a bezpečne. Doprajte si dostatok času na výber nielen orientácie samotnej miestnosti, ale aj vhodného nábytku a detailov, ktoré vám budú vyhovovať. Vaša spálňa sa tak stane vašou súkromnou oázou pokoja, kde môžete prežívať spolu so svojimi najbližšími tie najkrajšie chvíle každodenného života.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…