Nech žije cirkus
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Nech žije cirkus

V obrovskom preplnenom šapitó pár minút po našom príchode náhle zhasli svetlá. Na pódium vystúpil muž v čarodejníckom úbore, uklonil sa a zvučným hlasom predniesol: „Pohodlne sa usaďte. Milé dámy a vážení páni, cirkusové predstavenie práve začína.“

O niekoľko sekúnd sa predtým prázdna scéna uprostred stanu zmenila doslova na vír farieb, postáv, zvierat a všadeprítomných červených nosov. Hotový cirkus, pomysleli sme si, aby sme sa následne ubezpečili, že sme na správnom mieste. Úvodná scéna, na ktorej sa v jednom okamihu premávali nádherné paripy s červenými chocholmi, bláznivý šašovia, malé akrobatky a hadie tanečnice sa postupne zmenila na veľkú ohnivú guľu, ktorú sme z posledného radu sledovali len zo zatajeným dychom. Začala sa ohňová šou.

Po prvých sekundách chrlenia a hádzania ohnivých komét som si neodpustila potajomky hľadať očami najbližší únikový východ. To len pre prípad, že by sa ohnivé kolesá zatúlali niekam, kde by rozhodne nemali byť. Následne som sa však snažila upokojiť s pomyslením na to, že  vo Fireshow, ktorú cirkusanti predvádzajú majú dokonale nacvičený každý pohyb a manéver s ohňom. Každopádne som však bola vďačná za miesto v najvyššom rade sedadiel.

Po ohromujúcom predstavení so žeravými gejzírmi priniesli na scénu dvaja svalnatí muži oblečení v smiešnych sukničkách veľké koleso. Po chvíli prišla mladá žena, ktorá sa nechala dobrovoľne a s úsmevom na tvári pripevniť na tento podivný nástroj. Tušila som, čo sa asi bude diať, no do poslednej chvíle som dúfala, že nás čaká veselá scéna s nešikovnými škriatkami. Keď som však uvidela mohutného chlapa, ktorý divákom hrdo ukazoval nabrúsené dýky, moje obavy sa naplnili. Hoci som sa pristihla, ako silne zvieram očné viečka, obdivné povzdychy a hlučný potlesk prísediacich napovedali, že nože dopadli presne tam, kam mali.

Naledujúca scéna s akrobatmi mi skutočne vyrazila dych. S ľahkosťou motýľov sa z vysutých mostíkov cirkusového stanu spúšťali postavy v trblietavých úboroch. Neskôr tancovali vo výške pridŕžajúc sa len úzkych červených stúh visiacich zo stropu. Ladné pohyby a neskutočné figúry, ktoré ohybné tvory predvádzali, dávali zemskej príťažlivosti poriadne na frak. Premýšľala som nad tým, či by pán Newtom pri pohľade na túto neskutočnú scénu predsa len trochu neupravil svoju teóriu.

Aj napriek tomu, že nie som zástancom cirkusových zvierat, predstavenie s poníkmi a malými jazdcami bolo veľmi milé a zanechalo mi príjemný úsmev na tvári. Následne sa scéna opäť zmenila a priestor vo vnútri stanu sa zmenil na dejisko starodávnej námornej bitky. Nešikovní klauni, ktorí výstrelom z lodného dela potopili svoju vlastnú loď, vyvolávali u divákov záchvaty smiechu. Nasledovala krátka svetelná šou, po ktorej zaplnili priestor extrémne ohybné hadie tanečnice. Čo by asi milé slečny z kaučuku povedali, keby ma videli, ako ťažko som sa v to ráno teperila z postele.

Po predstavení som si uchovala množstvo zážitkov a dojmov, o ktorých som mala potrebu rozprávať ešte hodnú chvíľu po skončení predstavenia. Premýšľala som nad tým, čím to je, že táto zábava, ktorá ma stáročnú tradíciu je stále atraktívna aj v dobe, v ktorej máme k dispozícii stovky iných alternatív ako tráviť voľný čas. Pravdepodobne je odpoveďou tvrdá drina, ochota stráviť život na cestách, ľudský dôvtip a neskutočný dar rozdávať radosť. Dôkazom neutíchajúcej cirkusovej slávy bol pre mňa aj preplnený cirkusový stan, ktorý v ten večer skutočne praskal vo švíkoch. Na záver mi neostáva nič iné než konštatovať, že cirkus je stále živý.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…