Špeciálna kaviareň v Bratislave umožňuje psom, aby si so sebou zobrali aj ľudí
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Špeciálna kaviareň v Bratislave umožňuje psom, aby si so sebou zobrali aj ľudí

Aj na Slovensku vznikajú kaviarne, kde hrajú prím zvieratká, kvôli ktorým alebo s ktorými tam chodia zákazníci. Nová kaviareň v Bratislave je však špeciálna tým, že nemá stálych zvieracích obyvateľov, ale psí návštevníci sú stále rôznorodí a vytvárajú jedinečnú atmosféru. Všetko je prispôsobené tomu, aby sa tam mali čo najlepšie.

V kaviarni sú psíky dôležitými zákazníkmi. — Foto: adn

BRATISLAVA 13. decembra - V uponáhľanom svete chce človek zrelaxovať a je dokázané, že pri chlpatých zvieracích stvoreniach to ide akosi ľahšie. Po tom, čo vznikol v hlavnom meste priestor, kde sa môžu zákazníci pomojkať s mačičkami, uzrela svetlo sveta aj kaviareň, kde v čase našej návštevy hrali prím psíky.

Spoločnosť MLS je psičkárom dobre známa a po pekárni, kde pre ich miláčikov vyrábajú rôznorodé dobrôtky, nenechala kaviareň na seba dlho čakať. Dostala príznačný názov MLSKafé a konečne sa dočkala svojho otvorenia. Už pri príchode sa človek dostane do celkom iného sveta, kde hrajú hlavnú úlohu chlpatí kamaráti. Pre tých sú nachystané rôzne pochúťky, pri ktorých by si nejeden pomyslel, že ide o chutné koláčiky. Tie sú však určené výlučne pre psíkov a podľa Mii Kurucovej, majiteľky MLSKafé, obsahujú 80 percent mäsa, ale do pochúťok sa pridávajú aj zelenina či ovocie. Zaujímavosťou je, že vyrábajú bezlepkové keksíky. V tomto podniku tak myslia nielen na pôžitok ľudských zákazníkov, ale aj tých zvieracích, ktorí dostanú chutnú, kvalitnú i zdravú stravu.

Prečítajte si tiež: V bratislavskom podniku robia spoločnosť pri káve mačky

V MLSKafé si tak môže niečo chutné dopriať nielen človek, ale aj jeho domáci maznáčik, pre ktorého je tam pripravený hotový „bar“. „Chceme dať priestor psičkárom, aby mohli ísť kávu piť spolu so svojím chlpatým miláčikom a nemuseli mať nejaké starosti,“ uviedla pre Dobré noviny Mia Kurucová. Personál dbá na to, aby boli psíky maximálne spokojné. A hoci sa niektoré z týchto zvierat vyznačujú pomerne temperamentnou povahou, v čase našej návštevy sedeli pokojne pri nohách svojich pánov, hoci poniektoré neodolali tomu, aby si na vlastných zuboch vyskúšali silu hračiek, ktoré sú tam pre ne nachystané spolu s pelechmi.

Majiteľka Mia Kurucová.
Majiteľka Mia Kurucová. Foto: adn

Bez očkovania to nepôjde

Aj napriek tomu, že sa majitelia i psíky v čase našej návštevy správali priam idylicky, každý návštevník si musí uvedomiť, že je dobré dodržiavať isté pravidlá, takzvané Psičkárske desatoro. Jedným z najdôležitejších bodov je fakt, že vstup majú povolený len tie psíky, ktoré absolvovali povinné očkovania, čo sa zisťuje aj námatkovou kontrolou. Dôležité je tiež to, aby bolo zvieratko pred vstupom do kaviarne vyvenčené, hoci sú v prípade „nehody“ k dispozícii príslušné predmety vrátane dezinfekčných prostriedkov. Psík by mal byť tiež socializovaný, ak to tak nie je, majiteľ by mal na to upozorniť personál, aby im pridelil miesto, kde nehrozí konflikt. No samotná majiteľka priznala, že ani počas iných MLS akcií, kde boli pokope desiatky psíkov, k niečomu takému nikdy nedošlo. Dôležité je totiž mať psíka pod dozorom a na vôdzke.

V MLSKafé je psíkom sveta žiť.
V MLSKafé je psíkom sveta žiť. Foto: adn

Cieľom či už zabehnutej pekárne, alebo novootvorenej kaviarne však nie je len ponúkať psíkom rôzne dobrôtky a ľuďom príjemné posedenie v obklopení týchto chlpatých stvorení, ale aj šíriť akúsi osvetu, pretože podľa Mii Kurucovej je psičkárska komunita „nenormálne veľká“. Na rôznych akciách sa preto aj radia napríklad o tom, ako sa starať o psíka v zime. Zaujímavosťou je aj fakt, že o pochúťky či návštevu MLS podnikov nemajú záujem len majitelia psov, ale aj ľudia, ktorí ich nemajú, no prídu tam napríklad preto, aby si mohli pohladkať psov a pookriať pri nich. Takisto je o ne záujem aj zo strany ľudí, ktorí navštevujú útulky.

Ideálne miesto pre milovníkov psov.
Ideálne miesto pre milovníkov psov. Foto: adn

MLSKafé je miestom priamo v centre rušnej metropoly, na Michalskej ulici, kde môže človek zrelaxovať a vychutnať si kávu v spoločnosti svojho psa, bez obáv, že ten ostane sám doma. Takisto sa stretnúť s inými psičkármi a pre samotné psíky je to tiež skvelá príležitosť ako stretnúť svojich chlpatých kamarátov. Najmä počas všedných dní tak predstavuje táto kaviareň akúsi alternatívu, kde to priam srší pozitívnou energiou a príjemnou atmosférou.

Už ste čítali?

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojim zábermi…