Dobré noviny
Exekútori varujú: Toto sú časté spôsoby, ako vás obchodníci nútia zadlžiť sa pred Vianocami
TASR
TASR

Exekútori varujú: Toto sú časté spôsoby, ako vás obchodníci nútia zadlžiť sa pred Vianocami

Predvianočné nákupy, archívna snímka
Predvianočné nákupy, archívna snímka — Foto: František Iván

Slovenská komora exekútorov v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom dlhodobo vyvíja vlastné informačné a vzdelávacie aktivity a upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré neskôr vedú až k exekúcii.

Bratislava 13. decembra (TASR) - Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa pred Vianocami zbytočne nezadlžovali. Dôkladným posúdením svojich reálnych finančných možností a obozretným prístupom k vianočným pôžičkám sa ľudia môžu vyhnúť potenciálnym problémom v budúcnosti, ktoré sa môžu skončiť až exekúciou.

Slovenské domácnosti patria medzi najviac zadlžené v krajinách strednej a východnej Európy. Na zadlžovanie domácností už upozornila aj Národná banka Slovenska. Situácia na finančnom trhu s lacnými úvermi nemusí trvať večne a so zvyšovaním sa úrokových sadzieb môžu rásť aj nároky na splácanie pôžičiek.

"Predovšetkým dôchodcovia a slabšie sociálne skupiny obyvateľstva môžu pod vplyvom vianočných reklám podceniť riziko neprimeraného zadlženia sa. Celebrity angažované v reklamách znižujú ostražitosť ľudí a ponúkajú im pôžičku na nákup vianočných darčekov ako niečo samozrejmé. Vo finančnej oblasti je však mimoriadne dôležité nepodľahnúť emóciám a mať stále na pamäti, že všetky dlhy je raz potrebné uhradiť," upozorňuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Ak sa už občania rozhodnú požičať si peniaze, mali by si dôkladne naštudovať úverové podmienky. "Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie sa rozhodnú úver splácať, tým viac ho preplatia. Dôležitejšia ako výška splátky je pritom ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktorá zohľadňuje všetky náklady spojené s úverom a mieru jeho ročného preplatenia," dodáva Kolesárová.

Slovenská komora exekútorov v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom dlhodobo vyvíja vlastné informačné a vzdelávacie aktivity a upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré neskôr vedú až k exekúcii. Na svojej stránke www.ske.sk v sekcii Nebuďte naším klientom poskytuje praktické rady, ako sa nedostať do exekúcie. Občanom v exekúcii zasa poskytuje bezplatnú poradňu, ktorá za tri roky existencie pomohla už vyše 3000 ľuďom.

Už ste čítali?