Spomínate si na fotku tohto chlapčeka? Príbeh jeho záchrankyne má zaujímavú dohru
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Spomínate si na fotku tohto chlapčeka? Príbeh jeho záchrankyne má zaujímavú dohru

Na svete je mnoho ľudí, ktorých môžeme považovať za inšpiratívnych nielen vďaka ich vyjadreniam, ale hlavne reálnym činom. K blížiacemu sa koncu roka, logicky, vznikol zoznam 100 najinšpiratívnejších ľudí na svete, na vrchole ktorého sa však ocitla mimoriadne zaujímavá osoba, ktorá porazila dokonca aj pápeža Františka.

Fotka, ktorá obletela svet. — Foto: Twitter

VIEDEŇ 10. decembra - Ľudia, ktorí sa angažujú v dobrých veciach alebo svojimi činmi pomôžu či podporia tých, ktorí to potrebujú najviac, nám môžu ísť príkladom. Ešte lepšie je, keď to robia bez ohľadu na to, aby si len zaistili popularitu. Nečudo preto, že na vrchol zoznamu 100 najinšpiratívnejších ľudí sveta roku 2016, ktorý publikoval magazín OOOM, sa dostala žena, ktorá sa ocitla na jednej z najemotívnejších fotografií roka. Za ňou sa skrýva silný a dojemný príbeh.

Maják nádeje

Anja Ringgren Lovénová totiž pomohla malému africkému chlapčekovi, ktorý sa potuloval nahý, pretože ho jeho komunita odvrhla. Miestni ho totiž považovali za „čarodejnícke dieťa“. Vtedy dvojročný chlapček bol nútený žiť na ulici, kvôli čomu získal v drsných a nehygienických podmienkach niekoľko chorôb. Dánka, ktorá pracuje v sociálnej oblasti, bola odfotografovaná, ako chlapcovi dáva piť vodu a táto dojemná snímka obletela celý svet. Teraz sa jej dostalo pocty, keď sa stala najinšpiratívnejšou osobnosťou roku 2016.

„Stala som sa matkou 20 mesiacov predtým a práve som myslela na svojho vlastného syna, keď som videla tohto chlapca. Pre mňa bolo jasné hneď od začiatku, že budem bojovať z celých síl, aby prežil,“ konštatovala vtedy. Georg Kindel z magazínu OOOM sa vyjadril, že Anna je „majákom nádeje a najinšpiratívnejšom osobnosťou roku 2016“, píše Independent. Podľa Kindela sa stala inšpiratívnou pre milióny ľudí už vtedy, keď zbadala hladujúceho chlapca a zachovala sa ako ľudská bytosť, čo bolo zachytené na spomínanej fotografii. „Jej trvalé úsilie a pomoc opusteným deťom z Nigérie nám dáva nádej a povzbudzuje nás k tomu, aby sme ju nasledovali,“ odkázal Kindel do sveta.

Na druhom mieste sa po Lovénovej umiestnil dosluhujúci americký prezident Barack Obama, ktorý podľa poroty stál za mierom, slobodou a toleranciou, a to aj napriek neúspechom v Sýrii či Iraku. „Tak či tak nám bude chýbať,“ doplnil Kindel. Ako je známe, Obamu nahradí boháč Donald Trump, ktorého zvolenie vyvolalo v USA veľkú vlnu nevôle. A hoci sa ozývali kritické hlasy aj smerom k jeho protivníčke Hillary Clintonovej, mnohí majú z Trumpovho vládnutia obavy.

Na treťom mieste sa umiestnila herečka Charlize Theronová, ktorá aj napriek úspechu, aký dosiahla vo filmovom priemysle a zaradeniu sa k „áčkovým“ celebritám, nezabúda na svoju rodnú vlasť – Južnú Afriku. Treťou najinšpiratívnejšou osobnosťou roka 2016 sa stala vďaka svojmu masívneho zapojeniu sa do boja proti HIV/AIDS v Južnej Afrike. Okrem herečky je totiž aj filantropkou.

Pápež František, ktorý učaroval aj pasívnym veriacim, sa ocitol hneď za ňou - na štvrtom mieste, najmä pre svojho snahu zmeniť katolícku cirkev k lepšiemu. Prvú päťku uzatvára tiež herec Leonardo DiCaprio, ktorý sa angažuje v boji proti klimatickým zmenám a šíri osvetu napríklad aj vďaka filmu Je s nami koniec?, z originálu Before The Flood, ktorý bol určitý čas dostupný aj voľné pozretie na Youtube.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…