Legendárny herec Kirk Douglas oslavuje 100 rokov
TASR
TASR

Legendárny herec Kirk Douglas oslavuje 100 rokov

Pred chystanou oslavou vzácneho životného jubilea sa Kirk Douglas pre tlač vyjadril, že nečaká žiadne dary, pretože najlepší pocit má, keď môže on niečo darovať.

Kirk Douglas — Foto: TASR

Amsterdam/Bratislava 8. decembra (TASR) – Legendárny americký filmový herec, producent a režisér Kirk Douglas, známy ako westernový hrdina, ale aj ako Spartakus z rovnomenného filmu, či Vincent van Gogh z filmu Smäd po živote, sa narodil v Amsterdame v americkom štáte New York 9. decembra 1916 v rodine židovsko-bieloruského vysťahovalca. V piatok 9. decembra sa dožíva 100 rokov a rodina mu pri tejto vzácnej príležitosti chystá slávnosť pre 200 hostí.

Jeho rodné meno je Issur Danielovitch Demsky, detstvo prežil v chudobe, musel si sám zháňať peniaze na živobytie i štúdium. Ako nádejný boxer mohol na základe štipendia študovať chémiu a anglickú literatúru na prestížnej St. Lawrence University v štáte New York. Popri pomocných prácach (ako napríklad domovník, predavač ovocia...) sa pokúšal o prvé kroky na divadelných javiskách. Jeho herecký rozlet prerušila druhá svetová vojna. V roku 1942 narukoval do služieb vojnového námorníctva. V roku 1943 sa oženil, jeho syn Michael (tiež výborný herec) sa narodil v roku 1944. Po skončení vojny sa opäť vrátil do divadla. Druhé manželstvo uzatvoril Kirk Douglas s Annou Buydensovou v roku 1954 tri roky po rozvode prvého manželstva.

Michael Douglas hovorí o svojom legendárnom ockovi

Svoj debut na filmovom plátne absolvoval v roku 1946 vo filme The Strange Love of Martha Ivers (Láska Marty Iversovej), meno si spravil ako Noll Turner vo filme I Walk Alone (Prechádzka osamote) v roku 1948. Prvú nomináciu na Oscara získal za film Champion (Šampión) v roku 1949. V nasledujúcich piatich rokoch hral viac než tucet hlavných úloh, napríklad vo filme 20000 Leagues Under the Sea (20 tisíc míľ pod morom, 1954) alebo Ulysses (Cesty Odysea, 1954).

Zľava herec Michael Douglas s mamou Anne, manželkou Catherine Zeta-Jonesovou a otcom Kirkom Douglasom prichádzajú na galavečer Filmovej spoločnosti Lincolnovho centra v New Yorku, na ktorom 24. mája 2010 odovzdali výročnú Chaplinovu cenu Michelovi Douglasovi. (Foto: TASR/AP)

V roku 1955 si Kirk Douglas založil vlastnú produkčnú firmu, ktorú nazval po matke Bryna Productions. K jeho parádnym filmom z tohto obdobia patrí napríklad Last Train from Gun Hill (Posledný vlak z Gun Hillu) z roku 1959.

Prelomovým obdobím v umeleckom živote Kirka Douglasa bol rok 1960 s filmom Spartacus (Spartakus). Stvárnil v ňom postavu vodcu vzbúrených otrokov v starovekom Ríme a tá ho preslávila. Spolupracoval s najslávnejšími režisérmi Hollywoodu ako boli Billy Wilder, Howard Hawks, Vincente Minnelli. S Burtom Lancasterom hral vo filme Seven Days in May (Sedem dní v máji, 1964). Stvárnil titulnú postavu maliara Vincenta van Gogha vo filme nakrútenom podľa románu Smäd po živote (Lust of life, 1956) od Irvinga Stona.

V roku 1991 prežil haváriu lietadla a v roku 1995 záchvat mŕtvice, stratený hlas nadobudol po niekoľkých mesiacoch hlasovej rehabilitácie a v roku 1999 účinkoval v komédii Diamonds (Diamanty).

Svoj život opísal v autobiografii Handrárov syn (1988).

Kirk Douglas (Foto: TASR)

Kirk Douglas bol trikrát nominovaný na Oscara, získal ho za celoživotné dielo v roku 1996. Je držiteľom čestného Zlatého medveďa z festivalu v nemeckom Berlíne, dvojnásobným nositeľom ceny Zlatý glóbus a mnohých cien z filmových festivalov celého sveta.

Pred chystanou oslavou vzácneho životného jubilea sa Kirk Douglas pre tlač vyjadril, že nečaká žiadne dary, pretože najlepší pocit má, keď môže on niečo darovať. Už niekoľko rokov pri svojich jubileách obdarúva charitatívne organizácie alebo vzdelávacie inštitúcie. V roku 2012 venoval päť miliónov dolárov (zhruba štyri milióny eur) svojej "alma mater", v roku 2015 obdaroval inštitúciu venujúcu sa ľuďom s Alzheimerovým ochorením. Donáciu chystá aj v tomto roku.

Legendárny americký filmový herec, producent a režisér Kirk Douglas sa narodil 9. decembra 1916. Známy ja ako westernový hrdina, ale aj ako Spartakus z rovnomenného filmu, či Vincent van Gogh z filmu Smäd po živote. Je otcom takisto slávneho amerického herca Michaela Douglasa. Na archívnej snímke Kirk Douglas (vľavo) so svojim synom Michaelom Douglasom, ktorí sú hlavnými predstaviteľmi nového filmu "It Runs in the Family" pred premiérou 7. apríla 2003 v Los Angeles. (Foto: TASR)

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…