Dobré noviny
Na prvý pohľad obyčajná skala je veľkou slovenskou atrakciou. Môžete si na nej zatrúbiť
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Na prvý pohľad obyčajná skala je veľkou slovenskou atrakciou. Môžete si na nej zatrúbiť

Na tomto kameni sa dá zatrúbiť.
Na tomto kameni sa dá zatrúbiť. — Foto: Okres VK

Slovensko je bohaté nielen na prírodné krásy, ale aj na rôzne unikáty. Jeden taký sa nachádza aj pri Veľkom Krtíši na juhu stredného Slovenska a je taký prešpekulovaný, že vás zaručene potrápi. Je ním takzvaný Trúbiaci kameň, ku ktorému sa viaže záhadná história.

VEĽKÝ KRTÍŠ 8. decembra - Trúbiaci kameň sa nachádza pri obci Sucháň vo Veľkokrtíšskom okrese. Ide o andezitovú skalu, v ktorej sú vytvorené dva otvory, kvôli ktorým sa kameň nazýva trúbiacim. Keď totiž fúknete do jedného otvoru, z druhého má vyjsť zvuk, ktorý sa rozlieha po okolí. Nie je to však také jednoduché.

Dôkaz prítomnosti Turkov?

Skala je dlhá 3,5 metra, široká 2,5 metra a vysoká jeden meter. Otvory predstavujú akúsi zvukovú signalizačnú sieť, ktorá je podľa samotnej obce záhadná a doposiaľ nebola vedecky vysvetlená. Ku skale sa dá dostať po náučnom chodníku, čo už využilo mnoho miestnych či turistov, no nie každý odíde odtiaľ s úspechom. Fúknuť do otvoru totiž treba správne, aby sa podarilo docieliť výsledný efekt. To však môže byť poriadne náročné.

Pri obyčajnom fúknutí totiž skala nevydá žiaden zvuk. Obec preto radí, aby ste o skalu poriadne opreli nos, pery vtlačili do vrchného otvoru a snažili sa fúknuť ako do trúbky. Výhodu preto podľa nej majú tí, ktorí dokážu hrať na trúbku.

Podľa obce je táto skala nepriamym dôkazom niekdajšej prítomnosti Turkov v Honte. Ako uvádza náučná tabuľa, využívali ju na signalizáciu v 16. a 17. storočí a údajne by sa malo v okolí nachádzať viac takýchto skál, aby systém signalizácie fungoval dokonale. Zatiaľ sa však žiadnu ďalšiu nepodarilo nájsť. To je zároveň výzva pre turistov, ktorí majú o motiváciu navyše, aby sa na unikátnu skalu prišli pozrieť.

Miestnych i turistov mátajú aj tajomné znaky, ktoré sú vytesané do kameňov. Jednak sú to čísla, pri ktorých nie je celkom zrejmé, či ide o čísla 1194, alebo 1794, ale aj obrazec pripomínajúci trojuholník, šípku a kríž. Podľa obce je však možné, že obrazec mal byť mapou, keďže sa zhoduje s okolitou krajinou.

Čo presne tieto čísla znamenajú?
Čo presne tieto čísla znamenajú? Foto: Obec Sucháň

Podľa webu Okres VK sa táto skala nazýva aj hlásna skala, zvonovec či Tatárska píšťala. Pre čísla vytesané do skaly má tiež vysvetlenie, vraj ide o rok 1194 podľa islamského letopočtu, z nášho pohľadu teda o rok 1572, keď boli v tomto kraji Turci. Práve tí mali otvory do skaly vytesať ručne, takže pravdepodobne ide o zásah človeka, nie dielo prírody.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…