Na Slovakia Ringu bude pretekať majster sveta Sébastien Loeb
SITA
SITA

Na Slovakia Ringu bude pretekať majster sveta Sébastien Loeb

Dlhodobým cieľom manažmentu okruhu v Orechovej Potôni je získať právo organizácie seriálu majstrovstiev sveta DTM (Deutsche Tourenwagen Masters).

BRATISLAVA 12. februára - Slovenský automobilový okruh Slovakia Ring v Orechovej Potôni bude počas roka 2013 hostiť viacero významných medzinárodných podujatí.

Očakáva sa, že sa na pretekoch seriálov majstrovstiev sveta FIA WTCC a FIA GT Series zúčastní aj tím francúzskeho pretekára Sébastiena Loeba.

Štart na druhom z nich Francúz už potvrdil. "V roku 2013 chceme pokračovať v našich doterajších aktivitách, to znamená zvyšovať návštevnosť i povedomie o Slovensku v zahraničí," povedal výkonný riaditeľ Slovakia Ringu Tomáš Vranka.

Okruh v Orechovej Potôni vlani navštívilo viac než 180-tisíc fanúšikov. "Z toho však 90-tisíc ľudí prišlo mimo najprestížnejších podujatí. Podarilo sa nám úspešne etablovať Centrum bezpečnej jazdy, vyškolili sme viac než 9-tisíc vodičov," dodal Vranka.

Vrátia sa preteky FIA WTCC

Počas prvého aprílového víkendu sa otvoria brány Slovakia Ringu pre Veľkú cenu Slovenskej republiky - preteky cestných motocyklov, ktorými sa začne Alpsko-jadranský šampionát (Alpe Adria Championship).

Na konci apríla (26. - 28.) sa fanúšikovia dočkajú návratu majstrovstiev sveta cestovných automobilov FIA WTCC, ktoré vlani prilákali až 41 000 divákov.

Počas posledného aprílového víkendu bude Slovensko reprezentovať Matej Homola, ktorý v kategórii ETCC obsadil na domácom okruhu piate miesto. "Dúfam, že tento rok dosiahnem ešte lepšie umiestnenie ako vlani. Chcem sa dostať na bedňu, ale verím, že sa celkovo aspoň o stupienok zlepším," povedal 18-ročný slovenský pretekár. "Tento rok máme na prípravu pretekov WTCC viac času, takže sme schopní pripraviť vedno s nimi viaceré podporné podujatia," prezradil športový riaditeľ okruhu Ladislav Šnegoň.

V máji budú slovenskí fanúšikovia automobilového športu po prvý raz svedkami série, ktorá si v posledných rokoch vyslúžila prívlastok "najpriateľskejšia". Holandský seriál Supercar Challenge zaujímavo kombinuje "superšporty, gétéčka a cesťáky" z krajín Beneluxu.

V predchádzajúcich rokoch sa v ňom dobre zapísali aj slovenskí jazdci. V závere júna sa v Orechovej Potôni uskutoční jedno z podujatí piateho vydania prestížnej rely z Pekingu do Paríža, ktoré napísalo svoju premiéru v roku 1907. Akcia priláka na Slovakia Ring veterány, ktoré prejdú prakticky polovicu sveta.

Rosina bude pretekať s Loebom

Okrem motoristických podujatí Slovakia Ring pod hlavičkou Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) len dva dni po súťaži veteránov zorganizuje 24-hodinové cyklistické preteky určené pre profesionálov i amatérov.

V závere júna (27. - 28.) na divákov čakajú prestížne 24-hodinové preteky automobilov, pôjde o vôbec prvé podujatie tohto druhu na okruhu.

Počas posledného júlového víkendu neunikne pozornosti seriál Porsche Alpen Pokal, po ňom prídu na rad ťažké "kalibre": nová séria FIA GT Series, ktorá vychádza z úspechu majstrovstiev sveta FIA GT1. Tie vlani Slovakia Ring hostil až dvakrát. "FIA GT Series má pozmenený štatút, toto podujatie nebude mať označenie majstrovstiev sveta, a to z dôvodu obmedzenia cestových nákladov. Keďže mimo Európy seriál ráta len s jednými pretekmi v Ázii, nie je možné zaradiť tie u nás pod hlavičku svetového šampionátu," vysvetlil Šnegoň.

Účasť na podujatí už potvrdil Sébastien Loeb, ktorý spoločne s Portugalčanom Álvarom Parentem bude súťažiť na McLarene. V štartovom poli nebude chýbať ani Štefan Rosina mladší. "Som rád, že si ma aj tento rok vybrala ako jazdca automobilka Lamborghini. Mám pocit, že toto auto si s okruhom Slovakia Ring nerozumie, pretože tam vždy malo problém prísť až do cieľa. Je to dobré vozidlo, inde sme také problémy nemali. Verím, že to tento rok už bude lepšie," uviedol v utorok Rosina. Dvadsaťpäťročný rodák z Púchova prezradil, že sa jeho tím v roku 2013 predstaví na viacerých šampionátoch.

Cieľom sú preteky DTM

V auguste bude Slovakia Ring hostiť Veľkú cenu Slovenskej republiky pretekov cestných automobilov na okruhu. Nebude na nej chýbať slovenská, česká, maďarská ani poľská špička. V polovici septembra sa na Slovensko prvýkrát v histórii dostane nemecký šampionát vozidiel kategórie GT3, známy ako ADAC GT Masters. Na podujatí uvidia diváci aj dve formulové série.

V septembri 2013 sa uskutoční ďalšie kolo rakúskeho Porsche alpského pohára a v októbri privítajú pri Orechovej Potôni drifterov v rámci King of Europe. Celú dlhú a adrenalínovú sezónu uzavrie na začiatku novembra už tradičná Autoshow Slovakia Ring.

Ako prezradil športový riaditeľ slovenského okruhu Ladislav Šnegoň, dlhodobým cieľom manažmentu Slovakia Ringu je prilákať na Slovensko prestížny nemecký seriál DTM. "So zástupcami DTM komunikujeme už asi dva roky. Treba povedať, že ADAC GT Masters, ktorý máme v kalendári, je po DTM zrejme druhý najprestížnejší seriál a my to považujeme za prvý krok v komunikácii s nemeckými promotérmi. Kalendár DTM sa, žiaľ, plánuje na tri roky dopredu. Hoci je finančná náročnosť tohto projektu celkom iná, ide o dlhodobý cieľ nášho manažmentu," dodal Šnegoň.

Kalendár podujatí na rok 2013 na okruhu Slovakia Ring:

5. - 7. apríla: Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných motocyklov na okruhu (Alpe Adria Championship)

26. - 28.apríla: Majstrovstvá sveta cestovných automobilov FIA WTCC

17. - 19. mája: Supercar Challenge

7. - 9. júna: Superstars Series

24. - 25. júna: Rallye Peking to Paris 2013

27. - 28. júna: 24h Slovakia Ring cycling race

3. - 4. júla: 24h ARC Brno

26. - 28. júla: Porsche Alpen Pokal

16. - 18. augusta: FIA GT Series

23. - 25. augusta: Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných automobilov na okruhu

13. - 15. septembra: ADAC GT MASTERS

19. - 21. septembra: Porsche Alpen Pokal

19. - 20. októbra: King of Europe

8. - 9. novembra: Autoshow Slovakia Ring

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…