Dobré noviny
Adlerka formuje odborníkov v elektrotechnike i komunikačných systémoch
TASR
TASR

Adlerka formuje odborníkov v elektrotechnike i komunikačných systémoch

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Štefan Puškáš

História tejto školy siaha až do roku 1968, v roku 1976 sa však rozdelila pôvodná škola na bratislavských Palisádach.

Bratislava 5. decembra (TASR) – Človek so záujmom o elektrotechniku a informatiku, ktorý má záujem profesionálne sa venovať oblasti informačných a komunikačných systémov. Tak vyzerá ideálny uchádzač o štúdium na Strednej priemyselnej škole (SPŠ) elektrotechnickej v bratislavskej Dúbravke, známej ako Adlerka.

História tejto školy siaha až do roku 1968, v roku 1976 sa však rozdelila pôvodná škola na bratislavských Palisádach. Sídlom SPŠ v Dúbravke sa presne pred 40 rokmi stala budova na Ulici Karola Adlera, pôvodne základná škola. "V priebehu rokov sa preto priestory rozširovali a prispôsobovali potrebám SPŠ, vrátane dostavby praktických dielní, prebudovania učební na počítačové laboratóriá či audiovizuálne štúdiá," pripomenul súčasný riaditeľ SPŠ Daniel Adamko.

Škola doteraz vychovala viac ako 8000 absolventov navštevujúcich 330 tried. "V súčasnosti máme 512 žiakov, väčšina je z Bratislavy, no máme tu aj študentov z regiónov Trnavy či Nitry," uviedol riaditeľ. "Drvivú väčšinu tvoria, logicky, chlapci, no v kolektíve študentov je v súčasnosti aj desiatka dievčat a rozhodne sa nestratí," dodal Adamko.

Žiaci získavajú vzdelanie v odbore elektrotechnika - v jednej zo štyroch oblastí prípravy - počítačové systémy, informatické a telekomunikačné systémy, priemyselná informatika a obrazová a zvuková technika. Najväčší záujem je o prvé dve spomínané oblasti.

Absolventi školy sa dokážu uplatniť v IT i oblasti telekomunikácií, ale i audiovizuálnych médiách, kde sa starajú o technické zabezpečenie vysielaní rádií či zvukovú a obrazovú produkciu televízií. Absolventi školy sa dokážu uplatniť v IT i oblasti telekomunikácií, ale i audiovizuálnych médiách, kde sa starajú o technické zabezpečenie vysielaní rádií či zvukovú a obrazovú produkciu televízií. "Viacerí absolventi si založili vlastné firmy, presadili sa v zahraničí, prípadne pokračovali vo vysokoškolskom štúdiu," uviedol riaditeľ.

"Snažíme sa o nadväznosť našich študijných programov na rovnaké programy Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity, s ktorou máme úzku spoluprácu," ozrejmil Adamko.

Už ste čítali?