Nitra zverejnila rozpočet na rok 2017
TASR
TASR

Nitra zverejnila rozpočet na rok 2017

Podľa rozpočtu schváleného na tento rok mali napríklad príjmy a výdavky dosiahnuť vyše 51 miliónov eur.

Pohľad na Nitriansky hrad, ilustračné foto. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 1. decembra (TASR) – Nitrianska radnica už zverejnila na verejné pripomienkovanie mestský rozpočet na rok 2017. Podľa návrhu, o ktorom bude hlasovať zastupiteľstvo 15. decembra, bude Nitra v roku 2017 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, v ktorom celkové príjmy i výdavky dosiahnu sumu 53.398.900 eur. Táto suma sa v priebehu budúceho roka ešte môže zmeniť vďaka príjmom, ktoré neboli do návrhu rozpočtu zahrnuté.

Mestu sa obvykle darí v priebehu roka napĺňať príjmové položky vo väčšej miere ako plánuje. Podľa rozpočtu schváleného na tento rok mali napríklad príjmy a výdavky dosiahnuť vyše 51 miliónov eur. Na základe vývoja hospodárenia mesta však radnica očakáva, že do konca roka 2016 dosiahnu reálne príjmy mesta sumu viac ako 64 miliónov eur.

Budúci rok majú rozpočet napĺňať predovšetkým príjmy z daní. Tie by mali do mestskej pokladne priniesť viac ako 36 miliónov eur. Táto čiastka by sa ešte pred schvaľovaním rozpočtu mohla mierne zmeniť. „Ministerstvom financií neboli zverejnené východiskové štatistické údaje a rozpočtované podiely obcí na výnose z daní z príjmu fyzických osôb pre rok 2017. Preto je táto daň rozpočtovaná vo výške predpokladanej skutočnosti roku 2016. V procese schvaľovania rozpočtu by mali byť tieto údaje zverejnené a budú zapracované do jeho definitívnej verzie," uvádza sa v materiáli určenom na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Návrh rozpočtu mesta zahŕňa aj výdavky na činnosti, ktoré mestu vyplývajú zo zákonov a z uzatvorených zmlúv. Najväčšou výdavkovou položkou sú financie určené na odbor školstva mládeže a športu, ktorý z rozpočtu mesta odčerpá 42 percent. „Vzhľadom na to, že v súčasnosti nepoznáme výšku normatívu na žiaka pri prenesených kompetenciách školstva, vychádzame v návrhu rozpočtu s predpokladom vo výške 8.891.360. Uvedená čiastka je rozdelená v návrhoch rozpočtov jednotlivých základných škôl. V prípade zmeny výšky normatívu v roku 2017 bude potrebné rozpočtovým opatrením upraviť rozpočty škôl. Ostatné výdavky transferu na prenesený výkon štátnej správy sú plánované na úrovni očakávaného príjmu roka 2017,“ informoval magistrát.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…