Bojnice už majú koncepciu cestovného ruchu na desať rokov
TASR
TASR

Bojnice už majú koncepciu cestovného ruchu na desať rokov

Cestovný ruch vidíme v štyroch oblastiach, mestský, čiže kultúrny, poznávací - historický, potom oddychový, relaxačný a kúpeľný, vysvetlil Medera, ktorý je bojnickým mestským poslancom.

Na snímke jedna z veží Bojnického zámku. — Foto: TASR Alexandra Moštková

Bojnice 1. decembra (TASR) - Smerovanie Bojníc v oblasti turizmu na nasledujúcich desať rokov, opatrenia na podporu cestovného ruchu a ďalšie oblasti určuje koncepcia cestovného ruchu, ktorú odobrili bojnickí mestskí poslanci na svojom včerajšom rokovaní. Do ďalšieho obdobia jej garanti - Emil Medera a Ján Barica počítajú aj s implementáciou opatrení a ich financovaním v rámci rozpočtu mesta.

"Koncepcia cestovného ruchu je vizionársky materiál, to znamená, že na desať rokov dopredu stanovuje určité možnosti postupu, kam by sa malo naše mesto posúvať a ako by malo cestovný ruch rozvíjať. S tým, že sú tam zadefinované jasné piliere. Cestovný ruch vidíme v štyroch oblastiach, mestský, čiže kultúrny, poznávací - historický, potom oddychový, relaxačný a kúpeľný," vysvetlil Medera, ktorý je okrem garanta koncepcie i bojnickým mestským poslancom. Myslí si, že na tomto by mal cestovný ruch stáť a kvalitne sa rozvíjať, aby bol na úrovni. Vízia zároveň podľa Mederu jasne popisuje, aké kroky by sa mali využiť, ako by sa malo postupovať dopredu v rámci desiatich rokov a napĺňať spomínané štyri piliere.

Podľa oboch garantov koncepcie je cestovný ruch v Bojniciach v súčasnosti postavený na turizme jednej ulice, a to od zoologickej záhrady cez Bojnický zámok po kúpalisko Čajka. Na druhej strane je podľa nich dosť navštevovaná aj kúpeľná časť, ale centrálna zóna, o ktorej majú predstavu, že by mala ponúkať viac možností pre ľudí, je navštevovaná len z hľadiska reštauračných a kaviarenských zariadení. "Desaťtisíce, pomaly státisíce návštevníkov tu tiež ostávajú len jeden deň. Jednodňový turizmus nie je ten, ktorý by sme tu chceli do budúcna rozvíjať. Aj tomu jednodňovému turistovi však dávame servis, otázka však je, kde na to zobrať peniaze. Mesto z toho nemá príjem. My hosťom nemôžeme nič vyčítať, musíme sa pýtať, čo im môžeme zaujímavé ponúknuť, aby tu zostali dlhšie," podotkol mestský poslanec.

Ako pred časom Medera upozornil, z turizmu získavajú Bojnice každoročne čiastku asi 330.000 eur, do jeho rozvoja však dávajú dve až tri percentá, čo je podľa neho nedostačujúca suma. Mesto by tak do rozvoja turizmu malo dávať zaužívanú tretinu až štvrtinu príjmov z cestovného ruchu. "Koncepcia jasne popisuje, čo by sa malo robiť, ale aj odkiaľ peniaze brať. Financie by sa mali brať z toho, čo už dnes mesto vyberá, takže príjem nemusí hľadať inde. Rádovo hovoríme o nejakých 80.000 eur a viac, z toho sa už dá niečo tvoriť," poznamenal.

Aktivity v oblasti rozvoja cestovného ruchu by malo zapracovať mesto, ako avizoval garant materiálu, do úpravy rozpočtu v nasledujúcom roku, a to na základe plánu činnosti, ktorý sa rozpracuje z koncepcie. Podľa mestského poslanca Jozefa Barborku je však čiastka vo výške viac ako 80.000 eur z príjmu cestovného ruchu do rozpočtu na rok 2017 už takpovediac zapracovaná, pričom je rozdelená vo viacerých kapitolách, ako sú odpady, detské ihriská, cesty, odstavné plochy a podobne. "Ďalej sme do rozpočtu dali aj zvýšený členský príspevok do oblastnej organizácie cestovného ruchu, lebo vieme, že môže pomôcť rozvoju cestovného ruchu v meste," doplnil.

Koncepcia cestovného ruchu vznikala asi trištvrte roka, jej obsah tvorili garanti v spolupráci so samosprávou, obyvateľmi mesta, miestnymi podnikateľmi a poskytovateľmi cestovného ruchu.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…