V Embracu v Spišskej Novej Vsi rokujú o zvýšení miezd
TASR
TASR

V Embracu v Spišskej Novej Vsi rokujú o zvýšení miezd

Ide o výsledok niekoľkomesačných rokovaní s materskou korporáciou.

— Foto: TASR/AP

Spišská Nová Ves 30. novembra (TASR) – Embraco Slovakia ako najväčší zamestnávateľ na Spiši plánuje zvyšovať mzdy svojich zamestnancov. Počas tretieho kola rokovaní v pondelok (28. 11.) v rámci kolektívneho vyjednávania bolo zo strany manažmentu navrhnuté medziročné zvýšenie platov v priemere o šesť percent. Ide o výsledok niekoľkomesačných rokovaní s materskou korporáciou. TASR o tom dnes informoval Tono Oberhauser z Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi.

"Za posledné štyri roky rástla mzda v Embracu každoročne v priemere o štyri percentá. Navrhovaný rast o ďalšie dva percentuálne body zohľadňuje aj vývoj na slovenskom pracovnom trhu," povedal personálny manažér spišského podniku Roman Kollár. Priemerná mzda priamych zamestnancov, teda operátorov vo výrobe, je v súčasnosti na úrovni 760 eur. O zvyšovaní miezd prebiehali rokovania s centrálou spoločnosti v Brazílii už od mája.

Embraco reaguje najnovšími krokmi v oblasti mzdovej politiky na zvyšovanie minimálnej mzdy zo strany štátu, ako i stále tvrdšiu konkurenciu na pracovnom trhu. "Uvedomujeme si, že kvalitných zamestnancov potrebujeme dobre zaplatiť a udržať si ich v regióne," dodal Kollár. Veľkú väčšinu zamestnancov slovenského Embraca tvoria i naďalej práve ľudia z dolného Spiša. Kolektívne vyjednávanie v Embracu podľa Kolára pokračuje podľa plánu. Výsledkom by mala byť aj nová kolektívna zmluva.

Odborári z OZ KOVO chcú podporiť kolektívne vyjednávanie za vyššie mzdy vo štvrtok 1. decembra v Spišskej Novej Vsi podporno-protestným pochodom. Začne sa o 14.50 h spred Reduty a bude pokračovať cez pešiu zónu.

Korporácia Embraco, člen skupiny Whirlpool, zamestnáva v Spišskej Novej Vsi vyše 2300 ľudí. V roku 2017 si slovenská pobočka pripomenie 20. výročie svojho založenia. Vyrába kompresory a kondenzačné jednotky pre domáce a komerčné chladenie. Na jar 2017 otvorí Embraco v Spišskej Novej Vsi nové technologické centrum výskumu a vývoja.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…