Už žiadne plesnivé steny. Slovák prišiel s revolučným nápadom
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Už žiadne plesnivé steny. Slovák prišiel s revolučným nápadom

Vlhké rohy v izbách bytov či domov vyzerajú nielen neesteticky, ale môžu spôsobiť aj plesne. Tie sú však škodlivé. O to viac poteší fakt, že s týmto problémom mnohých domácností si poradil Slovák Marek Zvara, ktorý vymyslel spôsob, ktorý zaručene pomôže.

Ilustračné fot. — Foto: koláž DN

BRATISLAVA 30. novembra - Riešenie má názov Drydeco a funguje tak, že vysušuje kondenzovanú vlhkosť a zabraňuje jej opätovnej tvorbe. Ako sa uvádza na stránke projektu, princíp tkvie v pravidelnej cirkulácii vzduchu v tých miestach, ktoré sú náchylnejšie na vznik kondenzovanej vlhkosti. Tými sú najmä horné rohy jednotlivých miestností.

Praktický i estetický

Slovák Marek Zvara, ktorý za projektom stojí, skonštatoval, že práca po nociach sa konečne zúročila. A práve vďaka jeho nápadu sa teraz môže množstvo ľudí ochrániť pred škodlivými plesňami v ich domovoch. A hoci je Drydeco navrhnuté na nepretržitú prevádzku, často postačí, keď je v chode iba pár hodín denne a problém je vyriešený. „Vysušenie štandardne mokrého rohu (kondenzát počas vykurovacieho obdobia) trvá približne 2 - 4 dni podľa nastaveného výkonového stupňa. Následné udržiavanie steny v suchom stave je potrebné už iba pár hodín denne v najtichšom (nočnom) režime,“ uvádza sa na webe produktu.

Takto produkt vyzerá.
Takto produkt vyzerá. Foto: Facebook/Marek Zvara

Inštalácia tejto šikovnej vecičky je pomerne jednoduchá, vraj zaberie menej ako 10 minút. Okrem praktického účinku spĺňa aj dekoračný efekt, keďže sa dá zohnať v rôznych farbách či vzoroch. „Sme hrdí na to, že Drydeco je originálny slovenský výrobok ako myšlienkou, svojím designom, tak aj celou elektro výrobou a kompletizáciou,“ tvrdia tvorcovia s tým, že predpokladaná predajná cena by mala byť 90 eur, pričom s objednávkami rátali už túto jeseň.

Vyzerá to preto tak, že vďaka tomuto slovenskému nápadu sa ľudia nemusia obávať mokrých a plesnivých rohov stien, ktoré boli pre nich možno pravidelnou nočnou morou. „Mokré rohy v izbe počas zimy už nehrozia,“ skonštatoval samotný „otec“ projektu Marek Zvara.

Marek Zvara.
Marek Zvara. Foto: Facebook/Marek Zvara

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…