Mimoriadnu situáciu vo Vysokých Tatrách zrušili: Medvede už išli spať
TASR
TASR

Mimoriadnu situáciu vo Vysokých Tatrách zrušili: Medvede už išli spať

Tú vyhlásili 8. apríla z dôvodu neúnosnej situácie výskytu medveďa hnedého priamo v osadách mesta.

Archívna snímka, Medvede v košickej zoo mali za úlohu otestovať špeciálny kontajner na odpadky zhotovený práve s cieľom, aby sa doň takéto divé zvieratá nedostali. — Foto: TASR/František Iván

Vysoké Tatry 30. novembra (TASR) - Krízový štáb mesta Vysoké Tatry (KŠMVT) k dnešnému dňu zrušil mimoriadnu situáciu, ktorú vyhlásil 8. apríla z dôvodu neúnosnej situácie výskytu medveďa hnedého priamo v osadách mesta, trvajúcu od konca predošlej zimy, ale i počas ostatných mesiacov. Medvede navštevovali kontajnery s komunálnym a separovaným odpadom v blízkosti obydlí a prevádzok, ale pridružili sa aj nové prejavy správania medveďov, a to niekoľko prípadov, keď sa jedince so synantropným správaním pokúšali vniknúť do obydlí, prípadne iných budov. Takéto pokusy boli nahlásené v takmer všetkých častiach mesta.

Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš zvolal KŠMVT, aby sa vyhodnotili okolnosti a prijali sa nevyhnutné opatrenia. "V snahe predísť tejto kritickej a nebezpečnej situácii a eliminovať ohrozenie zdravia a životov obyvateľov, sme museli okamžite vykonať také opatrenia, ktoré vytlačia medvede z intravilánov jednotlivých osád mesta Vysoké Tatry," konštatoval.

K utíšeniu situácie prišlo až v posledných dvoch týždňoch, keď sa medvede uložili na zimný spánok. "Sme strediskom cestovného ruchu, aby sme zbytočne nerobili paniku, rozposlali sme do všetkých zariadení letáčiky, v ktorých sme upozorňovali návštevníkov, čoho by sa mali vyvarovať, prípadne ako postupovať, keď už došlo k stretu. Občanom i návštevníkom sme rozdávali píšťalky, aby takýmto spôsobom upozornili na seba a napokon sme požiadali Ministerstvo životného prostredia SR aj o povolenie na ochranný odstrel, v čom nám vyhoveli v dvoch prípadoch," vyratúva opatrenia Miroslav Kolodzej, náčelník Mestskej polície Vysoké Tatry (MsP VT), ktorý zaznamenáva presnú evidenciu nahlásených medvedích návštev.

Organizačné opatrenia na informovanie obyvateľstva a zaistenie bezpečnosti počas mimoriadnej situácie pre občanov boli zverejnené aj na internetovej stránke mesta a o aktuálnom dianí informovali aj hliadky MsP VT. Zvýšená pozornosť bola venovaná tejto problematike nielen mestskými policajtmi, ale aj príslušníkmi Policajného zboru SR. "Vydali sme príkazy pre mestské organizácie na poskytnutie vecného plnenia k zvládnutiu úloh pri mimoriadnej situácii na osadenie horolezeckých karabín a retiazok za účelom jednoduchého uzatvárania kontajnerov, dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu územia, budov, priestorov, na opravu poškodeného oplotenia a objektov i vykonávanie dennej kontroly kontajnerov, upratanie priestorov či častejší cyklus vývozu odpadov," konkretizoval vedúci oddelenia investičnej činnosti, opráv a údržby mesta Vysoké Tatry Jozef Gál a doplnil, že tieto opatrenia stáli zhruba 15.000 eur.

Tatranská samospráva už roky upozorňuje na tento alarmujúci stav a v minulosti ho mala snahu riešiť vybudovaním obdobných staničiek na odpad, ako je napríklad zhotovená pri bytových domoch Zdravie jedna a dva v Hornom Smokovci. Projekt síce vtedy nebol úspešný, ale pri jeho tohtoročnom zopakovaní sa už Tatrancom podarilo získať z Envirofondu 1,24 milióna eur na vybudovanie 57 staničiek. Udialo sa tak koncom leta a takmer ihneď sa začalo s prácami, ktoré do konca roka budú aj hotové. "Či budú postačovať všetky tieto opatrenia sa dozvieme až na jar, keď medvede opäť vylezú zo svojich brlhov a budú si zháňať potravu," uzavrel Mokoš.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…