Bratislava má turistického sprievodcu, za jeho vydaním bol malý šok
TASR
TASR

Bratislava má turistického sprievodcu, za jeho vydaním bol malý šok

Publikáciu Bratislava prezentovalo vydavateľstvo Dajama spolu s novým a zmeneným vydaním spoločenskej hry Poznáš Slovensko? v utorok (29.11.) v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei.

— Foto: TASR

Bratislava 30. novembra (TASR) - Jediná metropola na mape Európy, ktorej hranice sú zároveň štátnymi hranicami s dvoma krajinami (na západe s Rakúskom, na juhu s Maďarskom), má nového turistického sprievodcu. Publikáciu Bratislava prezentovalo vydavateľstvo Dajama spolu s novým a zmeneným vydaním spoločenskej hry Poznáš Slovensko? v utorok (29.11.) v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei.

So svetovými sprievodcami porovnateľná kniha Bratislava vyšla ako reakcia na výzvu či malý šok, ktorý jej vydavateľ dostal pred tromi rokmi na knižnom veľtrhu v Londýne. Stalo sa tak počas rozhovoru s renomovaným britským vydavateľstvom Dorling Kindersley, ktoré spracováva jednotlivé metropoly sveta a vydáva o nich krásne publikácie. "Na otázku, či by nechceli spolupracovať na knižke o Bratislave, povedali, že Bratislava je nezaujímavé mesto. To ma trošku šokovalo a zarazilo zároveň. Keďže nemali záujem vydať knižku o Bratislave, pritom všetky európske metropoly vyšli, povedal som si, že spravíme minimálne také kvalitné dielo, ako robia oni," uviedol v rozhovore pre TASR Daniel Kollár riaditeľ vydavateľstva Dajama, ktoré čitateľom prináša už tretie dielo o Bratislave.

Prvú veľkú knihu venovanú krásavici na Dunaji vydali v roku 2000 v štyroch jazykoch, okrem slovenčiny aj v angličtine, maďarčine a nemčine. "V roku 2005 vyšla kniha o Starom Meste, bol to podobný typ turistického sprievodcu, dokonca vyšiel v ôsmich jazykoch," pripomenul vydavateľ s tým, že nové prepracované a aktualizované dielo je iné najmä množstvom ilustračného obrazového materiálu. "Tam sme sa trošku inšpirovali vzorom britského vydavateľstva, ale nerobili sme to na ich spôsob, ale naopak. Pozháňali sme množstvo historických máp, ukazujeme Bratislavu, ako vyzerala v 9. storočí, v 12. storočí, ako vyzerala v 18. storočí, aby človek vôbec mal predstavu o sídle z dávnych historických dôb."

Publikácia ilustrovaná približne 600 fotografiami, mapami a maľovanými mapami vychádza súčasne v anglickom jazyku. Členená je na päť oblastí nachádzajúcich sa na území Starého Mesta: Stredoveké mesto, Hrad a Podhradie, Hviezdoslavovo námestie a okolie, Východná časť a Severná časť. Šiesta časť pokrýva pamiatky v bratislavských mestských častiach (tzv. Veľká Bratislava). "Všetky texty a ilustrácie sú akoby prechádzkou po jednotlivých častiach Bratislavy," poznamenal Daniel Kollár ku knihe, v ktorej je predstavených viac ako 160 pamiatok.

Kapitola Kultúra a voľný čas ponúka súpis pravidelných kultúrnych podujatí počas roka, zoznam múzeí a galérií, nechýbajú praktické informácie. Autorom knihy prinášajúcej pohľad na dejiny mesta, tipy na tematické prechádzky (Šľachta v Bratislave, Korunovačná Bratislava, Bratislava za hradbami, Židovská Bratislava, Bratislava pozdĺž Dunaja), ale aj pohľad na gastronómiu a atrakcie hlavného mesta, je Juraj Kucharík. "Bratislava sa často prezentuje ako 'malé veľké mesto'. Je to úplná pravda, skutočne v nej možno nájsť všetko, čo ponúkajú veľké európske metropoly, avšak s akýmsi rúškom pokojnej, komornej, ba až intímnej atmosféry," uvádza autor v úvode sprievodcu, ktorého cieľom je predstaviť Bratislavu ako atraktívnu destináciu na viac ako len jednodňovú či víkendovú turistiku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…