Úspech našich vedcov: Tri slovenské projekty uspeli v zahraničnej konkurencii
TASR
TASR

Úspech našich vedcov: Tri slovenské projekty uspeli v zahraničnej konkurencii

Sumu 140 miliónov eur dnes rozdelila Európska komisia deviatim twinningovým projektom z oblasti vedy a výskumu. Aktivity našich vedcov obstáli v zahraničnej konkurencii a tri slovenské výskumné projekty boli úspešné.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Brusel 23. novembra (TASR) - Sumu 140 miliónov eur dnes rozdelila Európska komisia (EK) deviatim twinningovým projektom z oblasti vedy a výskumu. Víťazov, ktorých čakajú granty EÚ vo výške 15 miliónových eur a podobná finančná podpora z domácich zdrojov, vyhlásili v rámci medzinárodnej konferencie pod záštitou slovenského predsedníctva v EÚ, ktorú iniciovala Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD).

Konferenciu otvorili minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan a eurokomisár pre výskum, vedu a inovácie Carlos Moedas. Na spoločnej tlačovej konferencii Moedas oznámil, že granty z balíka na podporu výnimočnosti vo vedeckom výskume získali projekty z deviatich krajín - Bulharska, Cypru, Českej republiky, Lotyšska, Maďarska, Portugalska, Slovenska, Slovinska a tiež zo Srbska, ktoré nie je členskou krajinou EÚ. Ocenil, že nové členské štáty našli vhodných a skúsenejších partnerov na podporu výskumu v univerzitách a výskumných centrách starších členských štátov.

Plavčan s odkazom na názov konferencie "Šírenie výnimočnosti a prekonávanie inovačných rozdielov" (SECID) ocenil, že exekutíve EÚ sa podarilo nájsť spôsob podpory a financovania projektov, ktoré pomáhajú znižovať inovačné rozdiely medzi staršími a novými členskými štátmi EÚ. Zároveň pripomenul, že táto konferencia, na ktorú prišlo vyše 300 účastníkov zo 41 krajín, je prvá, ktorá sa počas nášho predsedníctva nekonala na Slovensku, ale v Bruseli.

Úspech slovenských projektov

Minister školstva SR privítal skutočnosť, že medzi víťazných kandidátov na udelenie štedrých grantov z programu Horizont 2020 sa dostal aj projekt Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka FunGLASS zameraný na výskum priemyselne využiteľných povrchových vlastností skla. Doplnil, že do užšej kategórie 13 najlepších twinningových výskumných programov spomedzi takmer 150 uchádzačov sa dostali aj ďalšie dva slovenské projekty - jeden zo Slovenskej akadémie vied a jeden z Národného lesníckeho centra vo Zvolene.

Projekty, ktoré sa nedostali do finančnej grantovej schémy, budú podľa Moedasa Európskou komisiou takisto podporované, ale inými spôsobmi. Minister Plavčan za slovenskú stranu prisľúbil, že vláda nezabudne ani na ostatné dva súťažné projekty a voči projektu FunGLASS si splní svoje finančné záväzky, ktoré vyplývajú z našej účasti na programe Horizont 2020.

"Pokiaľ ide o inovácie, tak Slovenská republika zvýšila tempo. Spomedzi takmer 150 projektov prešlo veľmi vážnym a dôkladným hodnotením 13 projektov a môžem s potešením oznámiť, že tri z nich boli slovenské. Jeden je financovaný priamo," konštatoval Plavčan.

Úspech slovenských projektov podľa neho potvrdzuje, že aktivity slovenských vedcov sú na vysokej úrovni a vedia sa presadiť aj v medzinárodnej konkurencii. O grantovú schému EÚ sa ukázalo viacero slovenských projektov, pričom všetky boli dobre pripravené, ale konkurencia v EÚ je veľmi vysoká a počet udelených grantov malý.

"Napriek tomu je to veľký úspech, že z 13 projektov, ktoré, prešli týmto hodnotením, boli tri slovenské," uzatvoril Plavčan.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…