Minister Kažimír poslal peniaze na mzdy kuchárok i školníkov
SITA
SITA

Minister Kažimír poslal peniaze na mzdy kuchárok i školníkov

Päťpercentné zvýšenie platov tak majú pocítiť aj učitelia materských a základných umeleckých škôl, družinári a nepedagogickí zamestnanci škôl.

BRATISLAVA 8. februára – Rezort školstva uvoľnil do dnešného dňa samosprávam 4,6 milióna eur na päťpercentné zvýšenie platov učiteľov v materských, základných umeleckých školách či družinách ako aj nepedagogických pracovníkov.

Ide o prvú časť z 18,4-miliónového balíka prostriedkov určených na platy týchto pedagogických a nepedagogických zamestnancov a zvýšenie tak majú pocítiť už v najbližšej výplate.

Tlačový odbor ministerstva financií potvrdil, že dotácie pre samosprávy boli uvoľnené. Zriaďovatelia peniaze pošlú jednotlivým školám.

Vláda minulý rok schválila päťpercentné zvýšenie miezd zamestnancov školstva, ktoré si vyžiadalo 68 miliónov eur. Pedagogickí zamestnanci základných a stredných škôl dostali zvýšenie priamo do taríf, ostatní dostanú peniaze prostredníctvom samospráv z tohto balíka, ktorý je časťou zo 68 miliónov eur určených na zvýšenie platov v školstve.

Ďalšie peniaze bude rezort uvoľňovať postupne každý štvrťrok. Zo sumy 4 617 279 eur smeruje pre vyššie územné celky 361 157 eur a pre obce a mestá 4 256 122 eur. Výplata ďalších peňazí na zvyšovanie miezd pedagogických a nepedagogických pracovníkov bude závisieť aj od ďalšieho hospodárenia samospráv.

Tie sa totiž v memorande zaviazali, že budú hospodáriť tak, aby pomohli dosiahnuť tohtoročný deficit verejných financií na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu. Zvyšok bude podľa ministra financií Petra Kažimíra vyplácaný štvrťročne aj na základe vyhodnocovania memoranda o šetrení v oblasti samospráv. Ak budú plniť plány znižovania výdavkov, peniaze im bude rezort po štvrťrokoch uvoľňovať.

Nariadenie o uvoľnení prostriedkov schválila minulý týždeň vláda po tom, čo Združenie miest a obcí upozornilo, že nedostali prostriedky na zvýšenie platov učiteľov materských a základných umeleckých škôl ako aj nepedagogických pracovníkov. Päťpercentné zvýšenie platov minulý rok schválila vláda, hoci školské odbory žiadali pridať desať percent do taríf.

Školské odbory sa momentálne snažia svoje požiadavky na zlepšenie financovania školstva dostať do pripravovanej vízie ďalšieho rozvoja školstva, ktorú má rezortný minister Dušan Čaplovič

predložiť do konca marca parlamentu. Okrem iného žiadajú zvýšenie platov o ďalších päť percent od 1. júla.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…