Zvolenskej rezort chce nemocnice bez strát do dvoch rokov
SITA
SITA

Zvolenskej rezort chce nemocnice bez strát do dvoch rokov

Vyrovnané hospodárenie by malo 13 fakultných a univerzitných nemocníc dosiahnuť cez úspory v liekovej politike a znižovaním personálnych a prevádzkových nákladoch.

BRATISLAVA 8. februára - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) má ambíciu do roku 2015 dosiahnuť vyrovnané hospodárenie vo svojich trinástich fakultných a univerzitných nemocniciach.

Informoval o tom generálny riaditeľ Sekcie financovania MZ SR Viktor Očkay. Znižovanie straty nemocníc začal rezort už vlani, kedy racionalizáciou ušetril v porovnaní s rokom 2011 vyše 40 miliónov eur. ň

Zo straty 156 mil. eur v roku 2011 sa tak nemocnice podľa údajov MZ dostali na úroveň 116 mil. eur v roku 2012. "Zároveň sme spomalili generovanie rastu záväzkov po lehote splatnosti, v roku 2012 o 57 %. Priemerná mesačná úroveň v roku 2011 bola 13,33 mil. eur a v roku 2012 to bolo 7,63 mil. eur,“ povedal Očkay.

Vyrovnané hospodárenie by nemocnice mali dosiahnuť cez racionalizačné opatrenia, konkrétne cez úspory v oblasti liekov a personálnych a prevádzkových nákladov. Zdravotnícke zariadenia majú podľa Očkaya nastavené manažérske finančné plánovanie, ktoré by ich malo v roku 2015 dostať na nulu, prípadne do plusu.

"S tým, že ten plán sa môže v priebehu obdobia 2014 - 2015 samozrejme upravovať, ale máme ambíciu ho dodržať,“ uviedol Očkay. Zároveň dodal, že riaditelia nemocníc majú nastavené motivačné kritériá, ktoré sa snažia dodržiavať a ministerstvo ich v tom prísne kontroluje.

Najviac si v minulom roku mala hospodárenie zlepšiť Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, Fakultná nemocnica F.D Roosevelta v Banskej Bystrici a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Košice. Najlepšie na tom je však fakultná nemocnica v Nitre, ktorá ako jediná spomedzi 13 nemocníc nevykazuje stratu.

Naopak, najkritickejšia situácie má byť v univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá sa na celkovej strate 116 mil. eur podieľa približne 50 percentami. "V Bratislave je momentálne vykonávaná analýza a po tejto analýze, ktorá zahŕňa všetky relevantné údaje, budeme schopní vyhodnotiť situáciu a nastaviť optimálne procesy v tejto nemocnici,“ skonštatoval Očkay.

Približne rovnaký objem peňazí ako vlani chce rezort ušetriť aj v tomto roku tak, aby sa strana nemocníc dostala na úroveň 78 miliónov eur. Podľa Očkaya okrem znižovania prevádzkových nákladov sa k vyrovnanému hospodáreniu chcú dostať aj cez zvýšené príjmy od zdravotných poisťovní. "Neplánujeme zaťažiť naviac odvodovo obyvateľstvo, plánujeme zefektívniť svoju prevádzku v oblasti výnosov od zdravotných poisťovní,“ zakončil Očkay.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…