Slovák vymyslel unikátnu drevenú klávesnicu. Pomôže nielen hendikepovaným
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovák vymyslel unikátnu drevenú klávesnicu. Pomôže nielen hendikepovaným

Takáto klávesnica sa len tak nevidí. Je za ňou Slovák Ľuboš Belavý, ktorý pri jej tvorbe nemyslel na to, ako vymyslieť niečo pre ľudí, ktorým už klasické klávesnice nestačia a stále potrebujú niečo lepšie a modernejšie, technické hračky. Táto klávesnica je totiž určená ako pomoc pre hendikepovaných ľudí, no je taká perfektná, že má aj širšie využitie.

Špeciálna drevená klávesnica. — Foto: Facebook/HandCubeKeys

TRNAVA 22. novembra - Na prvý pohľad pripomína klávesnica, ktorá dostala názov HandCubeKey, drevené počítadlo alebo hru. Na klávesnicu má jednoducho poriadne netradičný tvar, no práve preto je pre ľudí s telesným, mentálnym a zrakovým postihnutím, pre žiakov so špecifickými vzdelávacími potrebami či pre tých, ktorí majú problémy pri práci s klasickou klávesnicou, veľmi užitočná.

Foto: Facebook/HandCubeKeys

Sú to práve veľké drevené klávesy, ktoré im výrazne uľahčia prácu na počítači, pretože tieto skupiny ľudí majú často problémy s klasickými klávesnicami, hoci by takisto chceli pracovať s počítačom. No klávesy sú pre nich veľmi malé alebo na ne dobre nevidia. Pri tejto klávesnici takýto problém mať nebudú.

Veľký potenciál

Špeciálna klávesnica je navrhnutá v štýle drevenej poschodovej konštrukcie a tvorí ju až 50 kláves alebo, lepšie povedané, veľkých drevených kociek. Na každej sa nachádza nielen písmeno, číslo či znak, ale aj obrázok. Rýchle rozloženie jednotlivých kláves umožňuje suchý zips, o ktorý sú prichytené. Možno vám to v tejto chvíli znie ako „hračkárska“ klávesnica, no pravda je, že každý kláves je programovateľný, do programov v počítači prenáša písmená i samotné obrázky, ktoré tak nie sú vyobrazené na jednotlivých kockách len tak, pre srandu.

Dá sa ovládať aj nohami, bradou, hlavou, lakťami, dlaňami či pomocou prstov, a to s použitím snímača. Ku kocke sa totiž stačí priblížiť prostredníctvom snímača na ruke a je bezkontaktná. Podľa opisu na Facebooku však môže slúžiť aj ako didaktická pomôcka, pretože rozvíja kreativitu a fantáziu detí. Vyzerá to preto tak, že táto klávesnica nemusí byť striktne určená len pre tých, ktorí majú ťažkosti pri práci s klasickou klávesnicou, ale skrýva sa v nej obrovský potenciál.

Už ste čítali?

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…