Dobré noviny
Robert Fico pred cirkvou neustúpil, sviatky bude rušiť
SITA
SITA

Robert Fico pred cirkvou neustúpil, sviatky bude rušiť

Zrušenie sviatkov by malo podľa premiéra pomôcť naštartovať hospodársky rast Slovenska.

BRATISLAVA 15. júna - Kabinet Roberta Fica v diskusii so sociálnymi partnermi zvažuje zmazať dopad konsolidačných opatrení na hospodársky rast zrušením dvoch sviatkov.

Aj keď v piatok po rokovaní Rady solidarity a rozvoja premiér uviedol, že zatiaľ nič nie je dohodnuté, on osobne by v takom prípade preferoval zrušenie jedného civilného a jedného cirkevného sviatku.

Aké sú v tomto smere možnosti, treba podľa neho preskúmať Vatikánsku zmluvu. Jeho odkaz pre cirkev je však jasný.

"Prečo by mal len štát pristupovať k rušeniu štátnych sviatkov a katolícka cirkev by takúto povinnosť nemala. Veď každý musíme nejako prispieť ku konsolidácii," vyhlásil v piatok Fico.

Negatívny dopad konsolidačného balíka je totiž podľa prepočtov ministerstva financií na budúci rok na úrovni 0,4 % hrubého domáceho produktu. A zrušenie dvoch sviatkov by údajne dokázalo práve zhruba tento výpadok vynulovať.

"Boli by sme krajina, ktorá by dokázala ozdravovať verejné financie bez toho, aby to malo negatívny vplyv na hospodársky rast," konštatoval premiér.

Ako však dodal, rušenie sviatkov, ktoré požadujú predovšetkým zamestnávatelia, by zrejme nebolo zadarmo.

Zamestnávatelia by pre zmenu museli súhlasiť s niektorými ústupkami v Zákonníku práce. Hovorí sa predovšetkým o znižovaní počtu nadčasov.

"Časový fond na Slovensku je najvyšší a preto, ak by takéto opatrenie prišlo, potom musíme hľadať nejaké kompenzácie v Zákonníku práce, pokiaľ ide o počet nadčasov, ktoré by mohol človek odpracovať," dodal Fico.

Čo sa týka rušenia sviatkov, najvážnejším kandidátom na zrušenie toho civilného je zdá sa 1. september, teda Deň Ústavy SR.

Pripustil to aj premiér Fico, podľa ktorého sa o tomto sviatku hovorí najintenzívnejšie. Druhý však zostáva ešte otázny.

Podľa aktuálnej prognózy ministerstva financií však v budúcom roku, kedy je naplánovaná konsolidácia verejného deficitu až pod 3 % hrubého domáceho produktu, porastie hospodárstvo o 2,6 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu pomalší rast, ako prognózoval rezort vo februári. Toto číslo však už zahŕňa aj plánovanú konsolidáciu.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…