Pacienti by sa k lacnejším liekom mohli dostať skôr
SITA
SITA

Pacienti by sa k lacnejším liekom mohli dostať skôr

Navrhovanú smernicu v stredu schválil Európsky parlament. Podľa nej by zodpovedné orgány mali dostať kratšie lehoty na určovanie cien a úhrad za lieky.

BRATISLAVA 6. februára - Pacienti v krajinách Európskej únie by sa mali rýchlejšie dostať k lacnejším generickým liekom.

Predpokladá to navrhovaná smernica, ktorú v stredu schválil Európsky parlament. Podľa nej by zodpovedné orgány mali dostať kratšie lehoty na určovanie cien a úhrad za lieky.

"Je neprijateľné, aby prieťahy v oblasti stanovovania cien a úhrad za lieky prekračovali 700 dní. Som presvedčená, že férové postupy na našom farmaceutickom trhu by prospeli pacientom aj národným systémom poskytovania zdravotnej starostlivosti," uviedla spravodajkyňa navrhovanej smernice, poslankyňa Antonyia Parvanova (ALDE, BG), ktorá bude viesť rokovania o nových pravidlách s ministrami členských štátov.

Lehota na stanovenie cien a úhrad za generické lieky by nemala po novom presiahnuť 60 dní, v prípade nových liekov 180 dní. Podľa údajov Európskej komisie sú generické lieky o 40% lacnejšie ako originálne, ktoré sú na trhu minimálne dva roky.

Zodpovedné orgány v členských štátoch by mali na základe návrhu zároveň zaistiť transparentnosť rozhodovacích postupov zverejňovaním zoznamov svojich členov a odborníkov spolu s ich vyhláseniami o záujmoch. Minimálne raz do roka sa má zverejňovať aj úplný zoznam liekov, ktoré spadajú do systému verejného zdravotného poistenia a ktorých ceny boli stanovené počas daného obdobia.

Podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (EPP,SK) je dôležité zabrániť prieťahom v rozhodovaní o cenách liekov, avšak väčšina členských štátov má voči tomuto návrhu výhrady pre neprimerané finančné a administratívne zaťaženie zdravotníckych systémov, čo si bude vyžadovať ešte ďalšie rokovania. Jeho kolegyňa europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D, SK) zase prízvukuje, že by bolo vhodné ustanoviť pre príslušné vnútroštátne orgány minimálne procedurálne požiadavky, ktoré zabezpečia čo najväčšiu transparentnosť a právnu istotu.

"Pri povoľovaní a registrácii, kategorizácii, stanovovaní cien liekov, výšky úhrad zo zdravotného poistenia, či stanovovaní výšky doplatku pacientom dochádza k mnohým neprehľadným subjektívnym rozhodnutiam, vytvárajúcim priestor pre korupčné rozhodovanie. Únia by chcela tento proces stransparentniť," dodal europoslanec Jaroslav Paška (EFD, SK).

Nedostatky v liekovej politike má podľa poslankyne Európskeho parlamentu Anny Záborskej (EPP, SK) i Slovensko, čo sa ukázalo na diskusii o registrácií potratových tabletiek. "Štátne orgány musia občanov včas a pravdivo informovať o tom, čo robia, ale tiež zverejňovať prípadný konflikt záujmov u tých, ktorí o liekoch rozhodujú. Väčšia transparentnosť je naozaj potrebná," zakončila Záborská.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…