Elton John a Mumford & Sons si na Grammy uctia Levona Helma
SITA
SITA

Elton John a Mumford & Sons si na Grammy uctia Levona Helma

K interpretácii piesne The Weight od kapely The Band sa pridajú T Bone Burnett, Mavis Staples, Zac Brown a Brittany Howard z formácie Alabama Shakes.

BRATISLAVA 6. februára - Elton John a Mumford & Sons si na nedeľňajšom udeľovaní cien Grammy prostredníctvom spoločného vystúpenia uctia zosnulého rockového hudobníka a herca Levona Helma, ktorý zomrel vlani v apríli vo veku 71 rokov.

S interpretáciou piesne The Weight od jeho domovskej kapely The Band im pomôžu T Bone Burnett, Mavis Staples, Zac Brown a Brittany Howard z formácie Alabama Shakes. Skladba zaznie počas toho, ako si budú na galavečere pripomínať významných hudobníkov, ktorí zomreli počas uplynulého roka. Producent ceremoniálu Ken Ehrlich uviedol, že tento line-up reprezentuje rôznorodosť tvorby Levona Helma.

Mark Lavon "Levon" Helm sa narodil 26. mája 1940 v Arkansase a po strednej škole sa stal členom kapely The Hawks, s ktorou sa koncom 50. rokov presťahoval do Kanady. Práve počas pôsobenia v The Hawks ho začali volať Levon, pretože ostatní členovia kapely mali problém s výslovnosťou jeho stredného mena Lavon.

V polovici 60. rokov sa The Hawks stali sprievodnou kapelou Boba Dylana a neskôr si zmenili názov na The Band. Skupina sa rozpadla v roku 1976, v rokoch 1983 až 1999 však bola znova aktívna. Celkovo The Band vydali desať štúdioviek a tiež tri albumy s Dylanom.

Helm okrem toho pôsobil aj ako sólový interpret a venoval sa tiež herectvu. Účinkoval napríklad v snímkach Prvá dáma country music (1980), Správna posádka (1983), End of the Line (1987), Staying Together (1989), Medové týždne bez ženícha (1996) alebo Ostreľovač (2007). Helm 19. apríla 2012 v New Yorku podľahol rakovine.

Na udeľovaní Grammy sa predvedú aj Rihanna, Bruno Mars, Sting, Justin Timberlake, The Lumineers, The Black Keys, Jack White, Fun, Frank Ocean, Ed Sheeran, Dierks Bentley, Miranda Lambert, Kelly Clarkson či Taylor Swift. Spoločné vystúpenie predvedú Alicia Keys a Maroon 5.

Najviac, teda po šesť nominácií, majú v 55. ročníku Grammy Mumford & Sons, Fun, Frank Ocean, Jay-Z a Kanye West. The Black Keys sú nominovaní v piatich kategóriách, pričom Dan Auerbach z tejto formácie môže bodovať aj v kategórii Producent inej ako klasickej hudby. Mená víťazov sa verejnosť dozvie na galavečere v losangeleskom Staples Center, ktorý bude moderovať rapper a herec LL Cool J.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…