V Spišskej Belej zmodernizovali zhruba polovicu verejného osvetlenia
TASR
TASR

V Spišskej Belej zmodernizovali zhruba polovicu verejného osvetlenia

Modernizáciou verejného osvetlenia v meste ušetrili v priebehu roka zhruba 46 percent elektrickej energie.

Ilustračné foto — Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Spišská Belá 19. novembra (TASR) – Približne polovica verejného osvetlenia v Spišskej Belej prešla modernizáciou a od konca roka 2015 slúži vynovené osvetlenie obyvateľom mesta. Samospráva získala v rámci projektu Modernizácia verejného osvetlenia z fondov EÚ 234.769 eur. Spoluúčasť mesta na obnove osvetlenia predstavovala 15.495 eur. Ako pre TASR uviedol primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak, zvyšná časť osvetlenia sa bude vymieňať postupne, za predpokladu, že na tento zámer budú finančné prostriedky.

"Realizácia projektu sa začala výmenou závesných káblov na vzdušnom vedení verejného osvetlenia, ktoré je na elektrických betónových stĺpoch. Od 14. do 21. decembra 2015 prebehla výmena starých svietidiel za špeciálne LED svietidlá s funkciou samostatného stmievania každého svietidla. Takto bolo vymenených 390 svietidiel, čo je približne polovica všetkých svietidiel v meste," priblížila pre TASR PR manažérka mesta Alexandra Olekšáková s tým, že demontované svietidlá mesto odložilo a využíva ich pri údržbe zvyšných nevymenených svietidiel. Mesto po výmene podľa nej získalo nové, úsporné, moderné, dlhodobo funkčné, regulovateľné a ekologické osvetlenie.

"Osvetlenie, realizované pomocou nových technológií, zaťažuje životné prostredie iba v minimálnej miere. Zároveň sa znížili nepriaznivé svetelné emisie, keďže to vyplýva zo samotnej podstaty konštrukcie svietidla," uviedla PR manažérka mesta. LED svietidlá fungujú s rôznou intenzitou, nakoľko sú osvetlené rôzne typy komunikácií. Na hlavné cesty sú k dispozícii dva varianty svietidiel o príkone 57 W a 55 W. Na vedľajšie komunikácie sú použité svietidlá o príkone 27 W, 25 W a 18 W. "Najviac využívané svietidlá umožňujú stmievanie každého svietidla individuálne, čo znamená úsporu v spotrebe energie," poznamenala. Nastavené sú tak, že po polnoci sa ich výkon zníži na 60 percent svietivosti.

Modernizáciou verejného osvetlenia v meste podľa slov Olekšákovej ušetrili v priebehu roka zhruba 46 percent elektrickej energie. "Rovnako sa ušetrí aj na údržbe verejného osvetlenia, nakoľko živnosť LED svietidiel sa odhaduje na zhruba desaťnásobne dlhšie ako u bežných svietidiel," uzavrela.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…