Dobré noviny
Radnica v L. Mikuláši zrekonštruovala verejné osvetlenie v roku 2007
TASR
TASR

Radnica v L. Mikuláši zrekonštruovala verejné osvetlenie v roku 2007

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Celková investícia do rekonštrukcie verejného osvetlenia a mestského rozhlasu predstavovala viac ako tri milióny eur.

Liptovský Mikuláš 19. novembra (TASR) - Verejné osvetlenie v Liptovskom Mikuláši prešlo v roku 2007 komplexnou rekonštrukciou. Stalo sa tak na základe zmluvy o zabezpečení verejného osvetlenia medzi mestom a akciovou spoločnosťou FIN.M.O.S., ako aj zmluvy o prevode akcií medzi mestom a akciovou spoločnosťou 1. slovenská úsporová. Celková investícia do rekonštrukcie verejného osvetlenia a mestského rozhlasu predstavovala viac ako tri milióny eur.

"Verejné osvetlenie v Liptovskom Mikuláši bolo v roku 2006 vo veľmi zlom stave. Pred mestom preto stála úloha, akým spôsobom by sa táto situácia mala zlepšiť. Okrem toho viaceré ulice neboli osvetlené vôbec, a to aj v centre mesta. V tom čase boli úverové možnosti mesta obmedzené, pretože malo na pleciach pomerne veľa úverov a taktiež úrokové sadzby boli vysoké, približne na úrovni osem až desať percent. Na odporúčanie nášho partnerského mesta Galanta, kde zrekonštruovali verejné osvetlenie špeciálnym spôsobom, sme tento model použili aj my," povedal pre TASR primátor Ján Blcháč.

Spoločnosť FIN.M.O.S. mala po uzavretí dohody na vlastné náklady zrekonštruovať a prevádzkovať verejné osvetlenie, zabezpečiť dodávku elektrickej energie a zabezpečovať údržbu a kontrolu systému verejného osvetlenia mesta. "Previedli sme verejné osvetlenie na spoločnosť, ktorá ho následne jednorazovo sfunkčnila, vymenila všetky svetelné body a svietidlá, opravila mnohé káblové spojenia, doplnila osvetlenie na nových uliciach a pri niekoľkých priechodoch pre chodcov. Celková úspora po rekonštrukcii predstavovala takmer 50 percent dovtedajších nákladov. Z tejto úspory postupne spoločnosti splácame investíciu a získavame jej akcie. Projekt by sme mali ukončiť do roku 2022, kedy firme vrátime akcie a ona nám odovzdá funkčné verejné osvetlenie," doplnil primátor Liptovského Mikuláša. Výhody modelu, ktorý radnica využila, vidí Blcháč najmä v úspore energie a v rýchlosti sfunkčnenia osvetlenia.

Magistrát využil možnosť čerpať finančné prostriedky z fondov Európskej únie pri viacerých projektoch. V súvislosti s opravou verejného osvetlenia však s eurofondmi nemá žiadne skúsenosti. "Osvetlenie sme zrekonštruovali ešte predtým, než vychádzali nejaké výzvy. Keby sme sa však do nich chceli zapojiť, boli finančne ohraničené, a teda by sme ani zďaleka neopravili celé osvetlenie v meste. Jednorazovú rekonštrukciu by sa nám z týchto fondov nepodarilo zrealizovať. Doterajšie výzvy Európskej únie boli zamerané na rekonštrukciu starého osvetlenia, to už máme opravené. V súčasnosti by sme potrebovali osvetliť niekoľko nových ulíc. Pokiaľ by vyšla takáto výzva, využili by sme ju," podotkol Blcháč.

Pri postupe financovania verejného osvetlenia sa podľa neho nedajú vyvodiť žiadne pravidlá. "Každé mesto a každá obec to rieši individuálne, pretože každá samospráva je v inej kondícii a každá má rozdielne verejné osvetlenie, rozdielne svietidlá nainštalované v rôznych časových horizontoch. Existuje niekoľko modelov a každé mesto musí zvážiť, čo je preň najvhodnejšie," dodal.

Už ste čítali?