Britka v 77 rokoch skáče o žrdi, šprintuje a zbiera medaily
SITA
SITA

Britka v 77 rokoch skáče o žrdi, šprintuje a zbiera medaily

Britská dôchodkyňa je živým dôkazom toho, že vek je len číslo. Aj napriek pokročilému veku sa náročných pohybových aktivít odmieta vzdať. Športovať pritom začala až po päťdesiatke. 

Kým mnohé dámy v jej veku sedávajú so šálkou čaju pred televízorom, 77-ročná dôchodkyňa Dorothy McLennan má pestrejšie záľuby. Vo svojom voľnom čase šprintuje, trénuje na sedemboj a skáče o žrdi. Nejde však len o amatérsku zábavu. Rodáčka z britského Windsoru má doma už 42 medailí, z toho minimálne 35 je zlatých. Seriózne pritom začala športovať až po päťdesiatke. 

Keď Dorothy začiatkom 80. rokov videla, že 82-ročný pán bez problémov zabehol maratón, povedala si, že ak to dokázal on, dokáže to aj ona. V roku 1984 zabehla svoj prvý maratón, na čo bola nesmierne pyšná. V roku 1991, keď mala 55 rokov, sa rozhodla trénovať aj skok o žrdi. „Nie som prirodzená športovkyňa. Musela som tvrdo drieť, aby som dosiahla úspech,“ uviedla žena, ktorá vďaka športu precestovala polovicu sveta vrátane Austrálie, Japonska či USA. 

„Skok o žrdi nie jednoduchý šport, ale zbožňovala som výzvy. Je skvelé cestovať okolo sveta a zúčastňovať sa na súťažiach, vďaka tomu sa cítim nažive a je to určite lepšie ako sedieť doma a nič nerobiť. Keď som bola mladšia, nikdy ma beh nezaujímal a vždy som si hovorila, že som príliš stará na to, aby som začala. Ale keď som videla toho starého pána dokončiť preteky – a to vôbec nebol medzi poslednými – povedala som si, ak to dokáže on, prečo by som to nedokázala aj ja?“

Neskôr Dorothy navrhli, aby vyskúšala aj skok o žrdi. „Keď som raz začala, už som nevedela prestať. Venovala som sa tomu vyše 20 rokov, ale teraz to začína byť príliš náročné na moje kĺby, a tak sa asi budem opäť sústrediť na beh a hlavne na šprint,“ uviedla športovkyňa, ktorú trénuje jej vlastný syn Stephen. „Keď trénujeme, nedaruje mi žiadne výnimky. Je to jediný čas, kedy mu dovolím hovoriť mi, čo mám robiť,“ smeje sa bývalá banková účtovníčka, ktorej rodina je na ňu nesmierne hrdá. 

Dorothy si naposledy odniesla medailu z European Masters Championship v Poľsku v roku 2006. Už koncom februára bude súťažiť v šprinte na 100 metrov na British Masters Championships.„Netrénujem len preto, aby som bola aktívna. Som veľmi súťaživá a keď sa do niečoho pustím, chcem to robiť najlepšie, ako viem,“ uviedla žena, ktorá v 77 rokoch skáče za pomoci žrde do výšky 210 cm.

„Niektorí ľudia si možno pomyslia, že je zvláštne, aby niekto toto robil v sedemdesiatke, ale ja sa budem venovať atletike tak dlho, ako budem môcť. Nikto nie je taký starý, aby nemohol cvičiť a byť zdravý – odporučila by som atletiku každému,“ dodala žena, pre ktorú je jej vek len číslo. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…