Folklórny súbor Liptov oslávil svoje 70. výročie sériou podujatí
TASR
TASR

Folklórny súbor Liptov oslávil svoje 70. výročie sériou podujatí

Súbor Liptov vznikol hneď v povojnovom období a podľa Littvu je asi najstarším folklórnym súborom na Slovensku, dokonca vznikol skôr ako profesionálne súbory SĽUK či Lúčnica.

Na snímke tanečník z folklórneho súboru Liptov z Ružomberka, archívna snímka — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Ružomberok 18. novembra (TASR) - Slávnostný galaprogram venovaný bývalým i súčasným členom Folklórneho súboru (FS) Liptov, pozvaným hosťom a odbornej verejnosti ukončil sériu podujatí pri príležitosti jubilejného 70. výročia vzniku súboru. Galaprogram "70 podôb jari v tanci, muzike a speve" odštartoval dnes o 18.00 h vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku.

"Program bol rozdelený na dve časti. Jedna časť sa skladala prevažne z choreografií z minulosti, pretkávaná bola spomínaním významných osobností, ktoré so súborom spolupracovali, pôsobila nostalgicky. Druhá časť mala hostí pobaviť. Prezentovala našu tvorbu v poslednom päťročí. Celý program bol prepojený niťou žitia, od kolísky, teda narodenia, až po smrť na šibenici," povedal pre TASR riaditeľ a choreograf FS Liptov Igor Littva.

Igor Littva prevzal vedenie súboru po svojom otcovi Vojtechovi. V súbore pôsobí od ranného detstva, preto má k nemu vybudovaný vrúcny vzťah. Na druhej strane sa zaň cíti zodpovedný. "Keď som FS Liptov pred približne 15 rokmi prevzal, síce bol na vysokej úrovni, no po zmene spoločenského, politického režimu, keď súbor stratil svojho mecenáša, trápili sme sa s rôznymi problémami. Museli sme hľadať novú cestu, aby sa nerozpadol a mohol napredovať. Som zodpovedný za to, aby všetko bolo dobre," vysvetlil s tým, že za najtvrdších kritikov dnes považuje bývalých členov súboru.

Najväčším prianím riaditeľa FS Liptov je nájsť nových ľudí, ktorí v budúcnosti súbor povedú. "Táto práca si vyžaduje celého človeka. Nepýta sa, či máš čas. Vystúpenia sú piatky, sviatky, víkendy. Preto je niekedy náročné nájsť vhodných ľudí," opísal Littva. V mladých ľuďoch sa snaží vzbudiť záujem a zápal, aby sa možno raz stali jeho nasledovníkmi.

Dnešnému galaprogramu predchádzal spoločný koncert žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy ľudového tanca a hudby s FS Liptov, vernisáž výstavy 70 podôb jari v obraze, piesni a kroji spojená s hudobno-speváckym koncertom, predstavením nového CD a DVD nosiča či publikácie približujúcej posledné desaťročie fungovania súboru. V tomto týždni sa uskutočnili výchovné koncerty pre žiakov ružomberských škôl a predpremiéra galaprogramu. "Mojou snahou je, aby výchovné koncerty a iné naše vystúpenia oslovili deti a mladých ľudí, aby sa k nám pridali. Je dôležité, aby sa dnešná mladá generácia k folklóru dostala, keď sa k nemu nedostanú, nemôžu oň mať záujem," podotkol riaditeľ FS Liptov.

Folklórny súbor Liptov vznikol hneď v povojnovom období a podľa Littvu je asi najstarším folklórnym súborom na Slovensku, dokonca vznikol skôr ako profesionálne súbory SĽUK či Lúčnica. Najmä po príchode Vojtecha Littvu v roku 1962 sa vyprofiloval na spracovávanie ľudovej kultúry dolného Liptova a bol prvým slovenským súborom, ktorý začal spracovávať robotnícky a remeselnícky folklór.

Súbor má momentálne v hudobnej, tanečnej a speváckej zložke okolo 50 členov. V roku 2003 vznikol pri Liptove detský folklórny súbor Liptáčik. V roku 2008 založil Igor Littva Základnú umeleckú školu ľudového tanca, ktorá vychováva nielen folklórnych tanečníkov, ale aj spevákov a muzikantov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…