96-ročný muž radí, ako si predĺžiť život: Týchto 7 vecí prestaňte robiť hneď teraz
Radka Turoňová
Radka Turoňová

96-ročný muž radí, ako si predĺžiť život: Týchto 7 vecí prestaňte robiť hneď teraz

Každý by sa chcel dožiť pekného veku, a to hlavne v dobrom zdraví a čo najlepšej forme. Málokomu sa to však podarí. Vedci síce vedia, čo treba robiť, aby ste žili dlhšie a cítili sa fit. Avšak často môžu byť pomocníkom aj rady starých skúsených ľudí, ktorí sa sami dožili vysokého veku.

96-ročný muž žijúci v Hamburgu. — Foto: Flickr/Markus Schwarze

Súčasnosť kladie na ľudí oveľa vyššie nároky, ako to bolo kedysi, v dôsledku čoho trápia zdravotné ťažkosti čoraz viac mladých ľudí. Pri predstave, že by sa mohli dožiť vyššieho veku tomu už poriadne ani neveria. Alebo si samých seba predstavujú minimálne o paličke, v rade na igelitku liekov. Celé to však môže byť úplne inak, stačí sa riadiť určitými zásadami.

O svoje skúsenosti sa pre nemecký magazín Emotion podelil aj 96-ročný muž žijúci v Hamburgu. Ten sa rozhovoril o tom, čo treba prestať okamžite robiť, aby sme si nepoškodzovali zdravie a dožili sa vysokého veku. Jeho myšlienky sa dajú zhrnúť do 7 bodov, ktoré môžete na sebe aplikovať okamžite, no zároveň to znamená, že s niektorými návykmi budete musieť skoncovať. Stačí prestať robiť týchto 7 vecí.

1. Nestresujte sa

Pre niekoho je život v strese už každodenná rutina, no ten organizmu a psychike nijak neprospieva. Ak sa budete vyhýbať stresu, predĺžite si život a verte tomu, že je mnoho situácii, ktoré si stresujúco vysvetľujeme len my, no v skutočnosti také nie sú.

2. Neklamte spánok

Na spánok máme v rámci 24 hodín určených osem, a to by mal dodržiavať každý, bez rozdielu. Možno si myslíte, že keď spíte cez týždeň kratšie, cez víkend to doženiete, ale tento prístup vám škodí. Takisto sa nevyhovárajte na to, že nemôžete zaspať, preto idete do postele neskôr. Aj ležanie v tme a pokoji sa ráta, okrem toho existuje viacero rád, ako rýchlo zaspať. Nedostatok spánku sa totiž podpíše nielen na vašej pleti, ale aj na koncentrácii a výkone. Dlhodobý nedostatok spánku vám významne ovplyvní dĺžku života.

3. Nejedzte technologicky spracované potraviny

Technologicky spracované potraviny môžu zapríčiniť niektoré ochorenia, ktoré ukroja nielen z kvality, ale i dĺžky vášho života. Viac sodíka, nasýtených tukov, cukru, no menej vlákniny – to nie je nič dobré pre váš organizmus, ktorý môže trpieť kardiovaskulárnymi ochoreniami či cukrovkou. Vyhýbajte sa preto fast foodom a ak nemáte čas navariť si doma, vyberajte si kvalitné reštaurácie či jedálne, veď vo viacerých podávajú jedlá bohaté na vitamíny, ktoré nielen dobre a poctivo vyzerajú, ale tak aj chutia.

4. Nefajčite

Snáď sa netreba rozpisovať o negatívnych účinkoch fajčenia, ak chcete žiť dlhšie, cigariet by ste sa mali vzdať alebo ich aspoň výrazne obmedziť. Navyše, ak skončíte s fajčením, život si môžete nielen zachrániť, ale aj predĺžiť až o 10 rokov.

5. Neseďte príliš dlho

Ťažko prestať s týmto zvykom, keďže veľa z nás strávi v práci hodiny sedením, pričom má toľko veľa práce, že si nedokáže urobiť časté prestávky a rozhýbať sa. No pohyb by ste mali do 24 hodín, ktoré vám deň poskytuje, predsa len vtesnať. Stačí aj 30 minút pohybu denne na to, aby ste si predĺžili život, no vedci dokázali, že aj 15 minút ľahkého pohybu má veľmi pozitívne účinky na dĺžku života. A ako to docieliť, ak nemáte takmer na nič čas? Skúste ísť domov z práce peši, vystúpiť o pár zastávok skôr, vyjsť do bytu po schodoch, urobiť pár cvikov či ísť na prechádzku so psom. Možností je veľa, stačí len chcieť.

6. Nezáviďte a nehnevajte sa

Negatívne emócie majú na váš organizmus väčší vplyv, ako si myslíte. Spôsobíte si tým akurát zvýšenie hladiny kortizolu, hormónu stresu. To má nepriaznivý vplyv na srdce, metabolizmus i imunitný systém a rozhodne vám pár rokov k dobru nepridá.

7. Neizolujte sa

Možno ste najradšej, keď trávite voľné chvíle osamote, no spoločnosť ľudí je pre vás dôležitejšia, ako si myslíte. Ak máte nejaké starosti a riešite ich len vo svojej hlave, nijak vám to neprospieva. Dobrý rozhovor s niekým, kto vám rozumie, vám pomôže, aby ste svojej duši uľavili. Medziľudské vzťahy vás udržia ďalej od depresie, treba mať len ten správny okruh ľudí. Nezabúdajte, že nových ľudí môžete spoznať relatívne ľahko, jediné, čo však musíte urobiť, je ísť medzi ľudí a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…