Slováci z Báčskeho Petrovca vydávajú Slovenský svetový kalendár 2017
TASR
TASR

Slováci z Báčskeho Petrovca vydávajú Slovenský svetový kalendár 2017

Vizážou, formátom a rozsahom akoby chcel nadviazať na naše najstaršie a najtradičnejšie kalendáre - na evanjelický Tranovského kalendár a na katolíckeho Pútnika svätovojtešského.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 18. novembra (TASR) - Na tohoročnom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2016 v priestoroch bratislavskej Incheby slovenskí vydavatelia z Báčskeho Petrovca v srbskej Vojvodine uviedli pozoruhodnú knižnú novinku - Slovenský svetový kalendár 2017. Je to prvé číslo prvého ročníka budúcej periodickej ročenky.

Publikácia formátu A 5 je viazaná v polotvrdej väzbe, má farebnú obálku, 280 strán a vo vnútri všetky náležitosti kalendárnej ročenky. Svojou vonkajšou vizážou, formátom a rozsahom akoby chcela doplniť a nadviazať na naše najstaršie a najtradičnejšie kalendáre - na evanjelický Tranovského kalendár a na katolíckeho Pútnika svätovojtešského a vytvoriť tak triádu slovenských kalendárov tohto typu.

Slovenský svetový kalendár uvádza klasicky poňaté mesačné kalendárium a prehľadný kalendár na rok 2017. Jeho podstatnú časť však tvorí hlavný ideový zámer, ktorým je - ako napísal v úvodnom slove Vladimír Valentík, "priblížiť a zoskupiť Slovákov z celého sveta na jednom mieste."

Úvodné state do tejto časti kalendára napísali Ján Varšo, predseda Ústredia Slovákov žijúcich v zahraničí (Slovenskému svetovému kalendáru na rok 2017) a Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe (Tretina slovenského národa - alebo pár slov do prvého Slovenského svetového kalendára.

Nasledujúca a podstatná časť ročenky má názov Slováci vo svete a v abecednom poradí obsahuje informácie o živote Slovákov v rôznych štátoch a na rôznych miestach sveta: Argentína, Austrália,(osobitne Melbourne a Lavertone), Cyprus, Česko (s prílohou adresára všetkých krajanských spolkov a redakcií časopisov v ČR), Čierna Hora (hlavné mesto Podgorica), Francúzsko (mesto Dijon), Chorvátsko (mestá Ilok, Našica a Rijeka, Kanada (osobitne Britská Kolumbia a New Westminster), Maďarsko (osobitne Pôsobnosť Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku a mestá Békešská Čaba a Segedín), Malta, Nemecko (osobitne mestá Mníchov, Gomaringen), Poľsko, Rumunsko (osobitne Nadľak), Srbsko (celá slovenská Vojvodina), Švajčiarsko, Švédsko, Ukrajina, USA (osobitne Slovenská liga v Amerike a komunity v Severnej Karolíne a Detroite), Veľká Británia (osobitne Londýn).

Komplexnosť tejto informatívno-spravodajskej časti dotvárajú články Jána Varšu O Úrade pre Slovákov v zahraničí, Zuzany Pavelcovej Krajanské múzeum Matice slovenskej a Kataríny Mosnákovej - Bagľašovej Krajanské kultúrne podujatia na Slovensku, (s najčerstvejšou informáciou o účasti slovenských spisovateľov zo zahraničia na tohoročnom Kongrese slovenských spisovateľov v Trenčianskych tepliciach v dňoch 22. - 23. septembra) a popularizačno-propagačný článok Zuzany Onuferovej Dovolenka na Slovensku - dobrý nápad. Obsah kalendára uzatvára sociologicko-demografická štúdia Vladimíra Skalského Slovenčina ako kľúč k identite Slovákov v Českej republike.

Slovenský svetový kalendár vyšiel pod záštitou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Svetového združenia Slovákov v zahraničí a ich finančnou podporou, a tiež s finančnou podporou Výboru pre informovanie Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku. Jeho zakladateľom a šéfredaktorom je Vladimír Valentík z Báčskeho Petrovca, ktorý v úvodnom slove napísal: "...Tento kalendár má za úlohu slovenské slovo udržať a priblížiť, zhromaždiť na jednom mieste. Lepšie poznajúc seba, ľahšie sa zachováme. Ľahšie zachováme naše Slovo ako Slováci. Ľahšie zachováme našu reč a vlastné bytie. Slovenské slovo je prítomné v celom svete, od Austrálie až po Ameriku. Naša ročenka má za úlohu uložiť ho, nadnes a nazajtra, pre prítomnosť a pre budúcnosť."

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…