Banky nesmú účtovať poplatky za vedenie úveru. Návod ako vyžiadať ich vrátenie
Dobré noviny
Dobré noviny

Banky nesmú účtovať poplatky za vedenie úveru. Návod ako vyžiadať ich vrátenie

Väčšina bánk žiada od klientov úhradu poplatku za vedenie či správu úverového účtu. Tento poplatok je však podľa rozhodnutia nemeckého Spolkového súdneho dvoru neprijateľnou podmienkou v úverovej zmluve, a je teda nezákonný. Prinášame vám návod, ako si od banky vyžiadať vrátenie bezdôvodného obohatenia.

Nemecký súd vychádzal z právnej úpravy, ktorá je na Slovensku v porovnaní s Nemeckom takmer rovnaká. Bola totiž upravená v zmysle smernice Rady 93/13/EHS o nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách.

Banky v Nemecku v súlade s rozhodnutím súdu prestali poplatky žiadať, pre slovenské banky však právna úprava akoby neplatila. Od klientov poplatky vyžadujú aj naďalej. Ide pritom o nemalé finančné prostriedky, ktoré takto od klientov protiprávne získavajú.

Na túto skutočnosť reagoval aj poslanec NR SR Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS), ktorý sa v tejto súvislosti ešte v auguste minulého roka listom obrátil na Ministerstvo financií Slovenskej republiky, ktorým jeho predstaviteľov na problém upozornil. "Keďže ani ku koncu septembra som odpoveď na možnosti jeho riešenia nedostal, rozhodol som sa, že ho budeme riešiť spoločne s Luciou Žitňanskou, a to tak, že sme do legislatívneho procesu podali návrh novely Občianskeho zákonníka. Navrhujeme, aby sa poplatok za vedenie úverového účtu explicitne stal neprijateľnou podmienkou," uviedol Beblavý.

Poplatky môžete od bánk žiadať späť

Dobrým novinám sa však podarilo zistiť, že iniciatíva poslancov Beblavého a Žitňanskej nemusí byť jediným riešením. V Európskej únii totiž funguje jednotný trh a hospodárska súťaž a preto je neprípustné, aby občania Slovenska ten istý poplatok na rozdiel od Nemcov platili.

Nakoľko nie každý sa vyzná v spleti zákonov, nie každý je ochotný investovať čas, energiu či peniaze do ochrany svojich práv, rozhodli sme sa priniesť našim čitateľom vzor výzvy na vydanie bezdôvodného obohatenia. Je určený pre klientov bánk, ktorí spomínaný poplatok uhrádzali alebo stále uhrádzajú. Podanie výzvy predstavuje prvý krok k tomu, aby uhradené poplatky banka vrátila späť.

Klient by mal postupovať tak, že najprv vyzve svoju banku k vráteniu uhradených poplatkov a to spätne aj za 3 roky. V prípade, že banka vydanie odmietne, klient má možnosť obrátiť sa na súd. V Českej republike, kde sa už podobné prípady žiadosti o vrátenie poplatkov vyskytli, sa banky odmietli pustiť do súdneho sporu s klientom, pretože na jeho konci by súd s najväčšou pravdepodobnosťou poplatok vyhlásil za neprijateľnú podmienku a tá by neostala neprijateľnou len pre jednu zmluvu. Preto bolo výhodnejšie poplatok vydať, a nechať zvyšných klientov v stave právnej neistoty.

Vzor výzvy, ktorý si môžete bezplatne stiahnuť:

Výzva na vrátenie bezdôvodného obohatenia by Dobré noviny

V prípade, že sa o svoje práva rozhodnete zabojovať, neváhajte nás o tom informovať.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…