Historickú investíciu ružomberských papierní už verejne prerokovali
TASR
TASR

Historickú investíciu ružomberských papierní už verejne prerokovali

Ružomberský celulózovo-papierenský podnik Mondi SCP, a. s. pripravuje projekt ECO plus za 310 miliónov eur.

Spoločnosť SCP Mondi v Ružomberku — Foto: TASR/Branislav Račko

Ružomberok 17. novembra (TASR) - Pripravovaný projekt ECO plus za 310 miliónov eur je historickou investíciou ružomberského celulózovo-papierenského podniku Mondi SCP, a. s. Vyjadril sa tak predseda predstavenstva spoločnosti Miloslav Čurilla na stredajšom (16.11.) verejnom prerokovaní projektu. Obyvatelia metropoly dolného Liptova sa však obávajú, že modernizácia podniku so sebou prinesie negatívny vplyv na životné prostredie.

"Od roku 2000 sme investovali viac ako 600 miliónov eur. V súčasnosti pripravujeme investíciu vo výške viac ako 300 miliónov eur, čo predstavuje približne polovicu z týchto investícií. Význam projektu je reprezentovaný výškou investície aj tým, že na tom pracujeme už niekoľko rokov. ECO plus má zásadný význam pre ďalšie smerovanie podniku do budúcnosti, pretože chceme spustiť nový výrobný program, ktorý má perspektívu a znamená istotu zamestnanosti, prosperitu firmy i regiónu," povedal pre TASR.

V súvislosti s prípravou projektu zrealizovala spoločnosť Ekos Plus, s.r.o., hodnotenie jeho vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí. Podľa zástupcu spoločnosti Martina Kovačiča je projekt environmentálne akceptovateľný. "Z výstupov posudzovania vplyvov na životné prostredie a osobitne zo štúdie hodnotenia zdravotných rizík neboli identifikované žiadne relevantné vplyvy, ktoré by viedli k zhoršeniu kvality života, alebo ktoré by boli rizikom pre verejné zdravie," uviedol.

Mesto Ružomberok zastáva k modernizácii papierní kladný postoj. Hlavným dôvodom je prínos projektu v oblasti zamestnanosti. Počet trvalých pracovných miest sa zvýši o približne stovku, okrem toho sa do realizácie zapojí množstvo dodávateľov. Moderné technológie prinesú podľa predstaviteľov Mondi SCP prospech regiónu aj tým, že podporia miestnu ekonomiku a zároveň budú minimalizovať dopad na životné prostredie.

Primátor Igor Čombor oceňuje spoluprácu medzi podnikom a komunitou. "Keď je mesto sídlom významnej fabriky, ktorá má svoju silu aj z európskeho hľadiska, tieto siločiary sa premietajú aj v meste. To získava na svojej sile a dobrá spolupráca radnice a podniku sa prejavuje aj na ekonomickej podpore, ktorá sa dá využiť v rôznych oblastiach," podotkol s tým, že magistrát nechce zdržiavať technologický rozvoj jedinej významnej fabriky, ktorá sa v rámci postrevolučného vývoja v Ružomberku udržala.

Skupina Mondi schválila novú investíciu vo výške 310 miliónov eur na zabezpečenie stroja na výrobu nového produktu - kartónu s bielym povrchom s produkciou 300.000 ton ročne, vo februári tohto roku. Modernizácia celulózky podlieha získaniu daňových stimulov od Európskej komisie a získaniu potrebných povolení. V októbri predložila spoločnosť svoj projekt na Ministerstvo životného prostredia SR.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…