Nové urgentné príjmy očakávajú aj v Dolnom Kubíne a Trstenej
TASR
TASR

Nové urgentné príjmy očakávajú aj v Dolnom Kubíne a Trstenej

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v súčasnosti buduje urgentné príjmy vo všetkých štyroch nemocniciach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Michal Svítok

Dolný Kubín/Trstená 17. novembra (TASR) - Nový urgentný príjem s veľkými očakávaniami vítajú v obidvoch oravských nemocniciach. Zatiaľ čo v Dolnom Kubíne ho vybudujú ešte tento rok, v Trstenej je výstavba náročnejšia a potrvá približne do februára 2017.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v súčasnosti buduje urgentné príjmy vo všetkých štyroch nemocniciach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Predseda ŽSK Juraj Blanár to považuje za prioritu. "Aj napriek nepriaznivému počasiu pokračujú práce takmer všade podľa plánov," uviedol.

"Urgentný príjem bude slúžiť na zabezpečenie a poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti všetkým osobám v kritickom stave, teda ľuďom s úrazom, neúrazovou náhlou poruchou zdravia alebo náhlym zhoršením iného ochorenia," opísala riaditeľka Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej Eleonóra Kadlečíková. Novinkou bude podľa jej slov aj tzv. triáž, teda triedenie pacientov. O tom, kedy sa pacient dostane na vyšetrenie, nebude rozhodovať čas, kedy prišiel, ale to, ako vážny je jeho zdravotný stav.

Najväčšou investíciou je podľa riaditeľa odboru investícií Úradu ŽSK Vladimíra Majtána budovanie urgentného príjmu v Hornooravskej nemocnici v Trstenej za 931.000 eur. "Cena je najvyššia, pretože tu od základov staviame úplne novú budovu. Časť musíme pristaviť aj k Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši, tu je investícia 630.000 eur. Rekonštrukčné práce v Kysuckej nemocnici v Čadci si vyžiadajú okolo 396.000 eur a v Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne 283.000 eur," vymenoval.

Verejné obstarávania pre prístrojové a iné materiálno-technické vybavenie ešte prebehnú jednotlivo v každej nemocnici. "Predpokladáme, že pôjde o ďalšie prostriedky vo výške jeden až jeden a pol milióna eur. Elektronickými aukciami sa však ceny môžu znížiť," doplnil Blanár s tým, že spolu s prístrojovým vybavením počíta ŽSK s nákladmi približne 3,5 milióna eur.

Riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Anna Majbíková zdôraznila, že technika bude spĺňať prísne európske normy a parametre. "Vzniknú tu úplne nové jednotky úrazovej starostlivosti, všeobecnej urgentnej starostlivosti, samozrejmosťou budú odborné ambulancie a ďalšie nevyhnutné priestory," dodala.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…