Bratislavskí poslanci chcú pre výstavbu bytov v Petržalke iné lokality
TASR
TASR

Bratislavskí poslanci chcú pre výstavbu bytov v Petržalke iné lokality

Primátora mestské zastupiteľstvo taktiež požiadalo, aby konečný výber miest určených na výstavbu náhradných nájomných bytov v Petržalke vykonal po dohode s petržalským miestnym zastupiteľstvom.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Bratislava 17. novembra (TASR) – Bratislavskí mestskí poslanci chcú, aby sa pre výstavbu náhradných nájomných bytov v Petržalke určili iné lokality s akými sa teraz počíta. Primátora Iva Nesrovnala včera na návrh poslanca Milana Vetráka požiadali, aby v súlade s októbrovým uznesením petržalského zastupiteľstva, ktoré označilo lokality Haanova/Pankúchova a Mamateyova/Poloreckého za nevhodné na výstavbu náhradných bytov, o výber iných vhodných lokalít.

Hlavné mesto by si podľa mestských poslancov malo vybrať z navrhnutých lokalít, ktoré odporučilo v októbri miestne zastupiteľstvo v Petržalke alebo z tých lokalít, ktoré sa ukážu ako vhodné po stretnutí primátora so zástupcami vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Primátora mestské zastupiteľstvo včera taktiež požiadalo, aby konečný výber miest určených na výstavbu náhradných nájomných bytov v Petržalke vykonal po dohode s petržalským miestnym zastupiteľstvom.

Bratislavská samospráva v dôvodovej správe informuje, že pre lokalitu Mamateyova v priebehu septembra obstarala objemovo – architektonickú štúdiu na výstavbu náhradných nájomných bytov, ktorá je podkladom pre verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby. Toto miesto bolo podľa mesta vytypované mestskou časťou Petržalka. Pre lokalitu Haanova/Pankúchova taktiež mesto v priebehu septembra obstaralo objemovo – architektonickú štúdiu na výstavbu náhradných bytov, ktorá je podkladom pre verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby. Toto miesto bolo podľa magistrátu tiež vytypované mestskou časťou. Listom z mája tohto roka Petržalka podľa mesta opakovane deklarovala pripravenosť pomôcť a poskytnúť súčinnosť pri riešení výstavby náhradných bytov.

S výstavbou v navrhovaných miestach však nesúhlasia niektorí Petržalčania. Pod petíciu proti zámeru hlavného mesta postaviť náhradné nájomné byty v lokalitách Haanova/Pankúchova a Mamateyova/Poloreckého v bratislavskej Petržalke sa preto podpísalo už viac ako 1200 ľudí.

Tí v nej vyjadrujú znepokojenie a zásadný nesúhlas s plánovanou výstavbou a primátora žiadajú o okamžité upustenie od tohto zámeru. "Sme rozhorčení, že s nami ako obyvateľmi mesta, ktorí sú priamo dotknutí zamýšľanou výstavbou, doteraz nikto túto záležitosť nekonzultoval. Nie je to v súlade s uznesením mestského zastupiteľstva týkajúceho sa pravidiel participácie verejnosti na takýchto procesoch. Realizácia takejto výstavby by jednoznačne viedla k zhoršeniu kvality nášho života," uvádza sa v petícii. V nej zároveň obyvatelia poukazujú na nadmerné zahusťovanie v daných lokalitách, ale aj na trvalé znehodnotenie životného prostredia. To by podľa nich spôsobilo zničenie parkov, stromov a zelene, detských ihrísk či miest na oddych a šport.

Hlavné mesto musí podľa zákona do konca roka 2016 zabezpečiť náhradné nájomné bývanie pre 580 žiadateľov z reštituovaných bytov, inak im bude musieť preplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Táto suma môže dosiahnuť až štyri milióny eur ročne. Mestu však reálne hrozí, že na budúci rok o peniaze zo svojho rozpočtu príde. Primátor Ivo Nesrovnal v septembri uviedol, že náhradné byty do konca roka odovzdať nestihnú.

Mesto má v súčasnosti vybraných šesť lokalít, kde chce náhradné byty postaviť. Magistrát nateraz plánuje výstavbu celkovo 393 náhradných nájomných bytov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…